hepatit.gen.tr https://www.hepatit.gen.tr Hepatit, Hepatit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, hepatit.gen.tr Mon, 05 Oct 2015 00:00:00 +0000 Sat, 22 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Kronik Viral Hepatit B https://www.hepatit.gen.tr/kronik-viral-hepatit-b.html Sun, 18 Nov 2018 03:27:59 +0000 Kronik Viral Hepatit B, Bulaşıcı sarılık veya tıp dilinde viral hepatit, ışık mikroskopu ile belli olmayacak kadar küçük, virüs adı verilen mikroorganizmalardan meydana gelen, karaciğerin yaygın iltihabi hastalığına v Kronik Viral Hepatit B, Bulaşıcı sarılık veya tıp dilinde viral hepatit, ışık mikroskopu ile belli olmayacak kadar küçük, virüs adı verilen mikroorganizmalardan meydana gelen, karaciğerin yaygın iltihabi hastalığına verilen addır. Bu hastalığın, A, B, C, D, E ve G harfleri ile adlandırılan en az 6 değişik virüsle oluşmaktadır.Hastalığın belirtileri bulaşıcı sarılık, A virüsü için 15-45 Gün arasında, E virüsü de için 30-60 gün, B virüsü için de 30-180 günlük bir kuluçka dönemini takiben, halsizlik, iştahsızlık, mide bulantısı ile karnın sağ üst kadranında ağrı, derinin ve göz akının sararması ve idrarın koyulaşması ile kendini gösterir. Kısa süreli ateş olabilir. Fakat, büyük oranda çocukların çoğunluğunda ve yetişkinlerin de çocuklara göre az oranda sarılığın ortaya çıkmaması veya silik kalması mümkündür. Bu sebeple, özellikle küçük yaştaki çocuklarda hastalık teşhis edilmeden gelip gidebilir, Üstelik çocuklarda belirtiler daha hafif ve kısa zamanlıdır. Bulaşıcı sarılık çoğu zaman 4-6 haftalık bir hastalıktır, A ve E virüsü ile olanlar sonunda şifa ile ile sonuçlanır ve kronikleşme göstermezler. B, C ve D virüslerı ile meydana gelen bulaşıcı sarılıklar kronikleşebilir. Bu oran, B virüsü için %5 -10, C virüsü için ise %80 oranındadır. D virüsü hepatitin de de kronikleşme oranı yüksektir. Bunun durumu olarak, Türkiye nüfusun %5-7 kadarı B virüsünü, farkına varmadan taşımaktadır.

Unutmayınız bulaşıcı olan sarılık, hastada sarılık yapmayıp kendini belli etmeden de seyredebilir. Hastalığın bulaşması;  A ve E virüsleri ve dışkı ile atılırlar. A virüsü ile oluşan bulaşıcı sarılıkta hastanın dışkısı, sarılığın meydana gelişinden 2 hafta öncesi ve 1 hafta sonrası oldukça bulaşıcıdır. Bu virüsler ile meydana gelen hepatitler, virüs taşıyan dışkı ile kirlenmiş su ve besin maddelerinin yenilmesi ile bulaşırlar. Virüsle kirlenmiş yüzeylere ellerin temas etmesi ve ağza sürülmesi ile de kişisel bulaşmada ve virüsün yayılmasında oldukça önemlidir. B ve C virüsleri ise, başlıca, kan yoluyla (kan ve kan ürünlerinin alınması, enjektörlerin mikroplu olması ve iğnelerinin çok kere kullanılması, beraber jilet veya diş fırçası kullanımı, diş tedavisi ve cinsel ilişkiye girme yoluyla bulaşırlar. Hastalığın, virüsler bulunan anneden bebeğe bulaşması da mümkündür. Fakat, B virüsü hepatiti ne olan hastaların üçte birinde geçiş yolu belirlenemiyor.

Kronik Viral Hepatit B

Unutmayınız hepatit A virüsü ellerde uzun zaman canlı kalabilir. Bulaşma konusunda ellerin önemi büyüktür. Okullar da bulunan sıra,kapı kolları ve tuvaletle bulunan muslukların virüs taşıyan dışkı ile birlikte kirlenebileceğini ve buralarda eller yardımı ile ağızdan kolayca bulaştığının yaygın olduğunu Unutmayınız. Çocuklarınızın sağlığı için ellerini yıkamalarını onlarda alışkanlık haline getirilmelidir.

Bulaşıcı sarılık olan ve A ve B virüsleri ile meydana gelen bulaşıcı sarılıklar ülkemizde çokça rastlanır. Türkiye 'de, üniversite çağındaki gençlerin %90'ı, A virüsü hepatiti nin farkında olmadan, çocukluk döneminde geçirmiş olurlar, A virüsü hepatiti nin genellikle çocukluk döneminde geçirilmesine karşılık, B virüsü hepatit ne yakalanma şansı genç yetişkin ve orta yaş gurubunda en fazladır. Türkiye'de her yıl iki yüz bin kişinin bulaşıcı hastalığa yakalandığı hesaplanmıştır. Bu olguların yarısına yakın bölümü B virüs- ile meydana gelmektedir.

Unutmayınız ki hepatit B geçirmekte olan veya bu virüsü hastalık belirtisi olarak fark etmeden kanında taşıyan annelerden meydana gelen bebeklerde, hastalık %95 çoğunluk kronik bir yol göstererek hayatın daha ileri döneminde karaciğer sirozu veya karaciğer kanserine sebep olabilir.

]]>
Hepatit B Diyeti https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-b-diyeti.html Sun, 18 Nov 2018 19:41:41 +0000 Hepatit B diyeti, hepatit B hastalarının beslenmeye özen göstermesi gerekir. Vücuttaki hayati bir organ olan karaciğerin iltihaplanması şeklinde gelişen hepatit B, kronikleştiği zaman siroz ve karaciğer kanseri riskini Hepatit B diyeti, hepatit B hastalarının beslenmeye özen göstermesi gerekir. Vücuttaki hayati bir organ olan karaciğerin iltihaplanması şeklinde gelişen hepatit B, kronikleştiği zaman siroz ve karaciğer kanseri riskini de beraberinde getirir. Hastalıklar her zaman erken aşamada teşhis edilirse, tedavileri daha kolay olur. Fakat vücuda yeni enfekte olan akut hepatit hastaları için spesifik bir tedavi yöntemi bulunmadığından, hastalar her şeyden önce beslenmelerine dikkat etmeli, hepatit B diyeti uygulamalıdır. Karaciğer fonksiyonunu kısıtlamayan hastalık aşamasında bile, besinlerin seçiminde itinalı olunmalıdır. Her zaman karaciğeri yormayan, faydalı olacak besinler tercih edilmelidir. Eğer karaciğer fonksiyonlarında kısıtlama söz konusuysa, protein ve tuz alımı kısıtlanmalıdır. Ayrıca alkolden uzak durulmalıdır.

Hepatit B diyeti nasıl uygulanmalı

İlk olarak hastaların beslenme düzenlerini dengeli bir şekilde ayarlaması gerekir. Diyet listesinde yeşil ve sarı sebzeler dahil edilmelidir. Özellikle sebzelerden enginar içeriğindeki silymarin maddesinin etkisiyle karaciğerdeki hücre hasarına engel olur. Ayrıca fiber, magnezyum, folat ve C vitamini sayesinde karaciğer hastalıklarının ve kanserin oluşmasına engel olur. Diyette turunç, portakal, lahana, soğan, nane, karnabahar, havuç, böğürtlen, kuru üzüm, adaçayı, elma, incir ve portakal gibi yağ oranı düşük, kolesterol bakımından zayıf, ancak fiber bakımından zengin olan yiyecekler yer almalıdır.

Halk arasında yabani enginar ya da deve dikeni olarak bilinen, silybum marianum bitkisinden üretilen milk thistle, karaciğerle dost olan silidianin, silikristin ve silibin içermektedir. Bu nedenle hepatit B diyetinde bunu tüketmelisiniz. Silimarin karaciğerin hücre yapısını değiştirmesiyle toksinlerin hücrelere girmesine engel olunur. Ayrıca bununla hücre içindeki polimeraz A etkisi uyarılarak karaciğer hasarı antagonize edilir. Bu bitki karaciğer hastalıklarının tedavisinde destekleyici olduğundan, uzmanlar tarafından önerilmektedir. Silimarin bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve serbest radikallere karşı vücutta antioksidan etkisi yapmaktadır. Özellikle Echinacea kökü, immün sistemde virüslere karşı korunma sağlar. 

Hepatit B diyetinde kan şekerini yükseltmeyecek derecede limon, ılık sut ve bal karışımı ile bal ve yağsız süt  karışımı tüketilmelidir. Pekmez ise, demir oranı fazla olduğundan çok tüketilmemelidir.

Hepatit B Diyeti

Diyet sırasında öğünler günde 5-6 defaya yayılmalıdır. Öğün aralarında uzun süre aç kalınmamalıdır. Yemeklerdeki miktarlar azaltılmalıdır. Özellikle enerji ihtiyacının karşılanması için, kompleks karbonhidrat içeren tahıl ürünleri, sebze ve meyveler öğünlerde yer almalıdır. Bu yiyeceklerin sindirimi de kolay olur. Pirinç, ekmek, tahıllarla hazırlanmış kahvaltılıklar, makarna tüketilebilir. Ancak günlük yağ tüketimi en fazla 6 çay kaşığı olmalıdır. Vitamin ve mineraller fazla miktarda alınmamalıdır. Hayvansal yağlar tüketilmemelidir. Hepatit B diyeti düzenli bir şekilde yapılırsa, bu hastalığın etkileri azaltılabilir.

]]>
Hepatit B Bulaşma Yolları https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-b-bulasma-yollari.html Mon, 19 Nov 2018 19:40:50 +0000 Hepatit B bulaşma yolları: Hepatit B, bu virüs karaciğere yerleşerek karaciğeri tahrip eder ve zamanla  yok eder. Karaciğer iltihaplanması anlamına gelir. Meydana getirdiği hastalık çok ağırdır. Ne yazık ki bulaşıcı olduğu Hepatit B bulaşma yolları: Hepatit B, bu virüs karaciğere yerleşerek karaciğeri tahrip eder ve zamanla  yok eder. Karaciğer iltihaplanması anlamına gelir. Meydana getirdiği hastalık çok ağırdır. Ne yazık ki bulaşıcı olduğu kadar ülkemizinde önemli sağlık sorunlarındandır. Kuluçka süresi üç ile altı ay arasında değişmektedir. Ülkemizde her on kişiden biri hepatit B virüsü taşımaktadır. Bazı durumlarda hastalık kendini belli etmez. Kan tahlillerinde tesadüfen ortaya çıkmakta dır. Kuluçka döneminden sonra belirtilerde; Aşırı  halsizlik yorgunluk hissi, karın ağrısı, bulantı, kusma, iştahsızlık, karaciğer tarafında hassasiyettir. Bu hastalıkta yıllar sonra, karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanseri görülebilir. Bir kişi kan dolaşımında viral yüke sahipse büyük olasılıkla virüsü bulaştırabilir.  Hepatit ve virüsünün bir çok bulaşma yolu vardır.

Hepatit B anneden bebeğe bulaşır: Bebek doğum esnasında annenin kanıyla temas ederse virüsü hemen kapar.

Hepatit B Bulaşma Yolları
Dövme yada vücut delme sırasında bulaşır: İğne yada farklı ilaçları ortak kullanıyor ise virüs bulaşabilir.

Kan nakli sırasında bulaşabilir: Kan bağışları esnasında bulaşabilir.

Kişisel eşyaların paylaşımında bulaşır: Diş fırçaları, jiletler ve diğer kişisel eşyalardan bulaşabilir. Cerrahi operasyonlarda da bulaşabilir.

Cinsel birliktelik ile bulaşabilir: Korunmasız cinsel beraberlik esnasında, oral seks prezervatifsiz seks sırasında bulaşabilir.

Hepatit B risk grupları: Hepatit B virüsü taşıyan anneden doğan bebekler, eş cinseller, birden fazla kişiyle ilişkiye girenler, kan ve kan ürünleri kullananlar, sağlık personelleri, damar içi ilaç kullananlar. Sigaradan sonra en yaygın kanser nedeni hepatit B virüsüdür.
]]>
Hepatit https://www.hepatit.gen.tr/hepatit.html Mon, 19 Nov 2018 22:14:01 +0000 Hepatit, Karaciğerimizin iltihaplı rahatsızlıklarına verilen isimdir diye tanımlanabilir. Çoğu kez sarılık rahatsızlığı ile kendini aksettiren hepatitlerin aşamalarında karaciğer yetmezliği belirtileri de kendini göster Hepatit, Karaciğerimizin iltihaplı rahatsızlıklarına verilen isimdir diye tanımlanabilir. Çoğu kez sarılık rahatsızlığı ile kendini aksettiren hepatitlerin aşamalarında karaciğer yetmezliği belirtileri de kendini gösterebilir. Hepatitin bir  çok nedeni olabilir. Bu sebeplerin ilk sırasında virüsler gelmektedir. Aynı zamanda parazitler, mantarlar, bakteriler, alkol kullanımı, alınan kimi ilaçlar ve bazı zehirli maddeler hepatit oluşumuna sebep olabilmektedir. Hepatit rahatsızlığının had denen şekilleri ve müzmin olan şekilleri bulunmaktadır.

Had viral( virüsler tarafından yapılan) hepatit: Bu rahatsızlığı yapan üç tip virüs olduğu tespit edilmiştir. Hepatit A virüsü ''Enfeksiyöz Hepatit''ini; Hepatit B virüsü '' Serum Hepatit''ini yapmakta etkendir. Aynı zamanda A ve B olmayan bir virüs çeşidiyle de hepatit belirtileri kendini gösterebilmektedir. Bu virüsün ismi de Non A Non B virüs hepatitidir. Aynı zamanda son dönemlerde hepatit yapan virüslere delta adında bir virüs de eklenmiştir. Hepatit rahatsızlığının tüm tiplerinde karaciğer hücrelerinde ölüm, gribi andıran bir ön süreç, sarılık oluşumu ve ardından çoğu kez hastalığın düzelmesi ile neticelenen bir olay aşaması vardır.

Hepatit A virüsünün 15 gün ile 60 gün arasında değişiklik gösteren kuluçka süresi bulunmaktadır. Bu süreç B tipinde 60 ile 180 gün arasında farklılık göstermektedir. 

A tipinde genellikle ağız yoluyla bulaşır. B tipi ise genellikle iğne yapılması, serum takılması ve aşı yapımı esnasında bulaşmaktadır. Fakat bulaşıcı olan her hepatit türü de bir çok değişik yolla bulaşabilmektedir. Hepatit B rahatsızlığının geçirilmesi daha zorlayan bir sürece girilmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca hepatit B rahatsızlığından ölen birey sayısı Hepatit A 'ya göre daha fazladır.

Hepatit
Hepatitin bir belirtisi olan sarılığın ortaya çıkışındaki belirtiler şu şekildedir: iştahtan kesilme, halsiz hissetme, mide bulanması, kusma şikayeti, ishal olmak, eklem bölgelerinde ağrı oluşumu, ateş yükselmesi, öksürük, nezle, gözün yaşarması ve kaşıntı olması gibi belirtilerin görülmesi sarılık olma ihtimalini yansıtmaktadır.

Müzmin Hepatitler: İlk aşamadan müzmin bir şekilde başlayabileceği gibi had haldeki bir hepatitten de ilerleyerek müzminleşebilmektedir.  Müzmin hepatitler de kendi aralarında iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar şu şekildedir:Aktif müzmin hepatit ve Persistan müzmin hepatit'dir. 

Aktif müzmin hepatit kötü gidişe sahiptir. Yani kötü bir şekilde neticelenebilir. Bu kötü durumlara örnek olarak karaciğer sirozunu ve karaciğer kanserini verebiliriz. Persistan müzmin hepatit ise iyi bir seyir izlemektedir. Yani mutad olarak rahatsızlığın düzelmesi ile sonuçlanır.

Hepatitli olan bir kişinin idrarı, gaitası, kanı ve salyası bulaşıcı bir özellik kazanmaktadır. Yani hepatit olan bireyler ile kurulan temas düzeyi hastalığın bulaşmaması açısından sınırlı bir seviyede kalmalıdır. Eğer farkında olmadan ya da mecbur kalınarak temas sağlandı ise temasın hemen ardından ellerin sabunla ve  bol su ile durulanarak iyice yıkanması tedbir amaçlı gerekli olan bir uygulama niteliği taşımaktadır. Hepatitli olan bir birey ile el teması kuran ve hepatit virüsünü kaptığı düşünülen bireylere pasif olarak bağışıklık sağlamak amaçlı gamaglobulin enjeksiyonu kas içerisine uygulanması iyi olmaktadır. 

Son yıllarda En tehlikeli hepatit türü olan Hepatit B virüsüne karşı da aşı uygulaması geliştirilmiştir. Yalnız bu aşının bir çok kişinin gelir seviyesinin üstüne hitap etmesinden dolayı yaygın bir biçimde kullanılamamaktadır. 

]]>
Hepatit A Aşısı Ne Zaman Yapılır https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-a-asisi-ne-zaman-yapilir.html Tue, 20 Nov 2018 11:02:47 +0000 Hepatit A Aşısı Ne Zaman Yapılır, Hepatit A aşısı, hepatit A virüsünü engellemek için yapılmaktadır. Hepatiti A virüsü karaciğer de ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Hepatit A gözler de sarılığa ve grip b Hepatit A Aşısı Ne Zaman Yapılır, Hepatit A aşısı, hepatit A virüsünü engellemek için yapılmaktadır. Hepatiti A virüsü karaciğer de ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Hepatit A gözler de sarılığa ve grip belirtileri şeklinde ortaya çıkmaktadır. Yetişkinler Hepatit A virüsünü çocuklara göre daha ağır atlatmaktadır. Gerekli önlemler alınmazsa bu hastalık ölümle sonuçlanabilir. Hepatit A aşısı bu rahatsızlıkları önlemek amacıyla yapılmaktadır. Korumanın uzun sürmesi için 6 ay arayla iki doz aşı yapılması önerilmektedir. 

Hepatit A Aşısı Ne Zaman Yapılır
Hepatit A aşısı ilk doz verildikten soran alerjik bir durumla oluşursa ikinci doz uygulanmamalıdır. Aşının yapılacağı dönem de kişi de başka hastalıkların bulunmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca aşı yapılacak olan hamileler doktor kontrolüne göre aşılanması gerekir. Hepatiti A aşının yapılacağı dönemlere dikkat edilmelidir. Aşılama dönemleri farklılık göstermektedir. Çocuklarda ilk doz ortalama 12 ve 23. aylar arasında yapılması önerilmektedir. Eğer çocuklar 2 yaşına kadar aşılanmamış ise daha sonra aşılanabilir. Yetişkinler de ise belli bir dönem yada yaş sınırı belirlemek mümkün değildir. İstedikleri zaman ve virüs, enfeksiyon riski taşıdıklarında aşılanabilir.  Yolculuk yapacak yetişkinler yolculuğa çıkmadan en az 1 ay öncesinde aşılanmaya başlamalıdır. 
]]>
Hepatit B Bitkisel Tedavisi https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-b-bitkisel-tedavisi.html Tue, 20 Nov 2018 16:54:03 +0000 Hepatit B Bitkisel Tedavisi, Hepatit B karaciğer iltihabı anlamına gelen hepatit hastalığı olan virüslerden bir tanesi olmaktadır. Bu hastalığın meydana çıkarttığı hastalık çok ağır ve şiddetli geçmektedir. Virüs karac Hepatit B Bitkisel Tedavisi, Hepatit B karaciğer iltihabı anlamına gelen hepatit hastalığı olan virüslerden bir tanesi olmaktadır. Bu hastalığın meydana çıkarttığı hastalık çok ağır ve şiddetli geçmektedir. Virüs karaciğere yerleşerek orada çoğalır ve karaciğerin iflasını gerçekleştirerek dağılım sağlayabilmektedir. Hepatit B bulaşıcı bir hastalık olup  ülkemizde çok önemli bir sağlık sorunu olmaktadır. Belirtisi ise aşırı derecede yorgunluk ve halsizlik meydana gelmesi, bulantı, kusma, gözlerde sararma, deride sararma ve karın ağrısı ile belirmektedir. Hepatit B virüsü, kan yoluyla ve çok sıklıkla da yakın temasla bulaşmaktadır. Bu nedenle özellikle evli bir çiftin ilk olarak aşısını yaptırması gerekmektedir. Virüs vücuda henüz girmemiş ise korunması mümkün olan bir hastalık olmaktadır. En büyük korunma yolu aşı olmaktan geçmektedir. Birde hepatit olan kişilerin yapmaları gerekenler bulunmaktadır. Örneğin hepatit B bitkisel tedavi olarak yılda 1 defa 15 gün boyunca lavanta kuru uygulaması tedavinin güçlenmesini sağlamaktadır. Fakat lavanta kürünü doktor kontrolü altında uygulamak ve bilgi dahiline çıkılmaması gerekir. Uygulamada geçmişte 20 hastada pozitif sonuç vermiş olmaktadır. 

Günümüzde hepatit B için genel olarak bitkilerle tedavi yolları için araştırmalar yapılmaktadır. Bitkiler vücuda direnç katarak iştahı açar ve kişinin hepatiti yenmesini sağlamaktadır. Kısaca hemen hemen herkesin bitkisel kürler hazırlayarak evde uygulayabilmektedir. Özellikle lavanta kürü uygulayan hastaların karaciğer ölçümlerinde kısa süre içerisinde belirgin bir iyileşme görülmektedir. Fakat birde hepatit hastalığına karşı düzenli beslenilme de oldukça etkili olmaktadır. Özellikle yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır ve sebze, meyve ve bitki tüketimi yapılmalıdır. Karbonhidratlı besinlere ağırlık verilmelidir. Özellikle hepatit B hastalığına kafa tutan 5- 6 bitki ise şunlar olmaktadır:
 • Kara hindiba
 • Enginar
 • Şahtare
 • Deve dikeni
 • Civan perçemi
 • Gürkaş
Yüzde 5'e varan kara hindiba yüksek oranı ile en iyi doğal potasyum kaynaklarından biri olmaktadır. Ayrıca  A, C vitaminleri, nikotinik asit, kalsiyum, demir ve türlü mineraller yönünden de oldukça zengin olmaktadır. Hücre yenileyici özelliği olduğundan dolayı karaciğerde oluşan hasarı gidermektedir. Aynı şekilde enginar ise karaciğerde oluşan iltihabı temizleyerek, enzimleri düzenleyerek iştahsızlık, kilo kaybı, kaslarda zayıflık gibi problemleri yok etmede etkili olmaktadır. Civan perçemi bitkisinde ise vitamin zenginliği olmasından dolayı kansızlık sorununu gidermek için kan yapıcı olarak kullanılarak kişiye güç verir ve hepatit b hastalığını atlatmasına güç katar. Tüm bu bitkiler temizlenerek  bir tatlı kaşığı, bir su bardağı kaynar suya ilave edilip, 10 dakika dinlendirilmelidir. Bir yemek kaşığı andız pekmezi ilave ederek yemeklerden önce içilebilir. En çok etkisini yemeklerden önce içildiğinde göstermektedir. Bu yapılan kür en az 2 ay kadar kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra birde bitki çayları tüketimi de oldukça faydalı olmaktadır. 

Hepatit B Bitkisel Tedavisi
Hepatit B hastalarına birde bitkilerden maydanoz kürü uygulaması iyi gelmektedir. Yarım litre kaynayan suya 10 adet maydanoz ilave edilir yalnız sapı ile ilave edilmelidir. Ağzını kapatarak kısık ateş üzerinde 3 dakika kaynatılır. Daha sonra ateşi kapatarak soğumaya bırakılan bu kürün yarısı sabah kahvaltısından yarım saat önce diğer yarısı ise akşam yemeğinden yarım saat önce tüketilmelidir. Fakat bu kürü günlük taze yapıp tüketilmesi gerekmektedir. Korunması için ise buzdolabında ağzı kapalı saklanmalıdır. 
]]>
Hepatit B Taşıyıcı https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-b-tasiyici.html Wed, 21 Nov 2018 16:25:15 +0000 Hepatit B Taşıyıcı, Hepatit B virüsü adı verilen bir virüsün yol açtığı bir tür mikrobik karaciğer hastalığı olmaktadır. Hepatit B hastalığı yayılabilen ve kolay bir şekilde kişiden kişiye geçebilen bir hastalık ol Hepatit B Taşıyıcı, Hepatit B virüsü adı verilen bir virüsün yol açtığı bir tür mikrobik karaciğer hastalığı olmaktadır. Hepatit B hastalığı yayılabilen ve kolay bir şekilde kişiden kişiye geçebilen bir hastalık olmaktadır. Örneğin hepatit B olan kişinin tabağından yada kaşığı ile yemek yenildiğinde, tükürük yolu ile, klozet veya girilen lavabonun temiz tutulmaması ile, ilişki yada dokunma yolu ile daha kolay bulaşmaktadır. Bu nedenle hepatit taşıyıcı değil ve hala hepatit virüsü bulaşmamış ise en önemli yapılması gereken şey ilk olarak aşı olmaktadır. Aşı yapılan kişiyi %95 oranında koruma altına alınması demektir. Hepatit B hastalığının belirtisi ise kusma, halsizlik, iştah kaybı, bulantı, gözlerde ve deride aşırı sararma vb gibi şeylerle karşılaşılır. Fakat kişi sarılık geçirdiğinin farkına varmamaktadır. Bu hastalık ancak istirahat ve bitkisel yol ile tedavi edilmektedir. Fakat hepatit B hastalığı geçiren kişi genel olarak şifasını bulur ve hastalık mikrobunu vücuttan atarak sağlığına kavuşur. Ancak bazen ise hastalık mikrobu vücutta kalmaya devam eder bu olay sık yaşanmasa da bazen görülmektedir. Hastalık geçirdikten sonra hala mikrobu taşımaya devam eden kişilere hepatit B taşıyıcı denilmektedir. Bu günümüzde halk arasında gizli sarılık diye adlandırılmaktadır. 

Hepatit B Taşıyıcı
Taşıyıcılar genel olarak hiçbir şeyden şikayetçi değildir. Fakat kan tahlillerinde yada sağlık kontrollerinde daha çok meydana gelmektedir. Genel olarak bu durum kişinin hayatı devam ettikçe devam etmektedir. 

Hepatit B taşıyıcılığın 2 riski bulunmaktadır; 
 • Özellikle yakınına veya yakın çevresine bulaştırması
 • Hastalık aktif hale gelerek karaciğer kanserine dönüşebilmesi görülür.
Hepatit B taşıyıcısına günümüzde uygulanacak olan hiçbir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat bununla kalmamalı kişilere bulaşmaması için tedbirler alınmalıdır. Özellikle çevresinin aşı yaptırması şart olmaktadır. Taşıyıcı risk altından çıkması için alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden mutlaka uzak durmalıdır. Kontroller aksatılmamalıdır. Ayrıca taşıyıcı kaşığını, tabağını ve giysilerini paylaşmamalıdır. Taşıyıcı bir bayan ve özellikle hamile ise mutlaka doktora görünerek durum anlatılmalı ve bebek için önlemler alınmalıdır. Örneğin ilk günden serum ve aşı yapılarak bebek korunmalıdır. Taşıyıcıların özellikle bakım ve temizlik eşyaları ayrı olmalıdır. Bir kullandığı makas, tarak, diş fırçası gibi eşyaları başkası tarafından kullanılmamalıdır. Birde kesinlikle kan bağışında bulunulmamalıdır. Çoğu kişilerde taşıyıcılık kalmamaktadır. Yani %5 kişide taşıyıcılık kalmaktadır bunun bir nedeni ise kişinin vitaminsizliğinden kaynaklanmaktadır. 
]]>
Hepatit D https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-d.html Thu, 22 Nov 2018 09:06:13 +0000 Hepatit D, Delta Hepatiti veya başka deyişle Hepatit D en hızlı büyüyen ve en sert viral hepatit olarak tanımlanır. Delta hepatiti'nin nasıl bulaştığı, risk altında olduğu ve kimlerin yer aldığı, teşhis ve tedavi yöntemler Hepatit D, Delta Hepatiti veya başka deyişle Hepatit D en hızlı büyüyen ve en sert viral hepatit olarak tanımlanır. Delta hepatiti'nin nasıl bulaştığı, risk altında olduğu ve kimlerin yer aldığı, teşhis ve tedavi yöntemleri konusunda ayrıntılı bilgi için Sağlık Adası Yayınları’ndan çıkan “Sorular ve Yanıtlarla Hepatitler” adlı kitapta bulunmaktadır. Gazeteci Esra Kazancıbaşı Öztekin’in alanında 15 uzman hekimle beraber yaptığı söyleşilerden meydana gelen kitapta. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji ve Bilim Dalı öğretim üyesi ve Ankara Üniversitesi Hepatoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cihan Yurdaydın’ın Hepatit C tedavisinde oldukça merak edilen soruları yanıtlıyor:

Delta Hepatiti az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkeler de görülen hastalıktır. Türkiye Cumhuriyetleri’nde, Doğu Avrupa’nın görece fakir Romanya, Arnavutluk gibi ülkelerde, Güney Afrika’da Amazonlarda ve Afrika’da hastalık gözükmektedir. Bütün bu yerlerin ortak özellikleri fakir olmaları ve sağlık alt yapılarının yetersiz kalmasıdır. Türkiye’de de Delta Hepatiti Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıkça görülür. Amerika ve Batı Avrupa, Japonya gibi gelişmiş ülkelerde Hepatit D vakaları oldukça azdır. Gelişmiş ülkelerde D hepatiti ne çoğunlukla uyuşturucu bağımlılarında görünür. 

Delta hepatiti hızlı bir şekilde ilerleyen bir hepatit hastalığıdır. HIV/AIDS konusunda inanılmaz kamuoyu baskısı yakın bir vakte kadar en korkulan ve ölümle kadar giden bu enfeksiyon hastalığını tamamen tedavi edilebilir duruma getirmiştir. D Hepatiti AIDS’ e yol açan HIV virüsüne göre çok daha bulaşıcıdır. Fakat üzerinde en az durulan viral hepatitidir. Bu sebeple ‘bilimsel reklama ihtiyacı olan hastalıklar arasında ilk öce gelmektedir.”

Delta Hepatiti ile B Hepatiti arasındaki ilişki delta hepatitinin vücutta hastalık oluşturması için vücutta mutlaka B hepatitinin bulunması gerekir. Daha önce Hepatit B’si bulunan hastaya Delta virüsü enfeksiyonu eklenir. Ve ya  kişi iki virüsü birlikte alır. Delta tek başına vücutta hastalık meydana getirmez. Kronikleşmiş Hepatit B hastaları mı yoksa taşıyıcılar mı delta enfeksiyonuna karşı risk altındadır. “Sonuçta taşıyıcılar da Kronik B hepatitinin  alt grubudur. Delta hepatiti çoğunlukla daha önce vücuda girmiş olan B virüsüne eklenir. Delta hepatiti gözüken olayların ancak yüzde 5’inde şahıs hem Hepatit B’yi, hem de Hepatit D’nin ikisini birlikte alır. Çoğu olayda ise B virüsü olan kişiye Delta virüsünün de eklenmesiyle hastalık daha kötü bir hal alır. Delta Hepatit bütün viral hepatitler arasında fazla şekilde seyreden ve en agresif olanıdır.”
Hepatit D
Delta Hepatit’inin belirtileri, “delta hepatiti diğer kronik hepatitlerde görüldüğü gibi halsizlik ve yorgunluk yapabilir. Dolayısıyla klinik seyri itibariyle deltaya has bir yakınma diyeceğimiz bir belirtisi yoktur. Fakat daha hızlı bir şekilde seyrettiğini ve sirozun daha erken oluştuğunu söylemek mümkündür.
Hepatit D, kronikleşme, teşhis ile tedavi yöntemleri olarak, Delta Hepatiti tedavisindeki gelişmeler konusunda soruların bulmak mümkündür. Hepatitli hastalar ve hasta yakınları için bir rehber olan kitap, kitap evlerinin yanı sıra, zincir marketlerde de satılmaktadır. Kitabı ayrıca online kitapçılardan da elde etmek mümkündür.
]]>
Hepatit C Nasıl Bulaşır https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-c-nasil-bulasir.html Thu, 22 Nov 2018 14:32:54 +0000 Hepatit C Nasıl Bulaşır, Hepatiti C virüsü karaciğeri etkileyen ve kişiden kişiye bulaşan bir hastalıktır. Dünyada ortalama 170 milyon kişide Hepatit C virisi bulunmaktadır. Virüsün bulaştığı herkes hasta olmamaktadır. Ba Hepatit C Nasıl Bulaşır, Hepatiti C virüsü karaciğeri etkileyen ve kişiden kişiye bulaşan bir hastalıktır. Dünyada ortalama 170 milyon kişide Hepatit C virisi bulunmaktadır. Virüsün bulaştığı herkes hasta olmamaktadır. Bazı kişiler taşıcı olarak kalmaktadır. Hepatit C virüsü karaciğer yetmezliğine, karaciğer kanserine ve siroz gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Hepatiti C belirtileri hemen ortaya çıkmamaktadır. Virüs yavaş yavaş  karaciğere yerleşmekte ve ilerlemektedir. Hepatit C uzun yıllar karaciğere yerleştikten sonra karaciğer kanseri yada siroz şeklinde kendini göstermektedir. 

Hepatit C' nin bulaşma yollarında en yaygın olanı kan yoluyla bulaşmasıdır. Hepatiti C genellikle kan yoluyla bulaşmaktadır. Kan yoluyla bulaşma riski yüksek olan bu virüs için gerekli önlemler alınmalıdır. Özellikle sürekli kan nakline ihtiyaç duyan hemofili ve diyaliz hastaları ile uyuşturucu bağımlıları, gayri meşru cinsel ilişkiye girenler ve gerekli taramalardan geçmemiş kan alıcıları büyük bir risk altındadır. 

Hepatit C virüsünü taşıyan kişiler bu virüsü diğer kişilere bulaştırmamak için kan nakli konularında, iğne, dış fırçası, tırnak makası ve tıraş bıçağı gibi aletlerin kullanımın da dikkatli, olmalı ve aletleri kimseyle ortak kullanmamalıdır. Vücutta ki kesiklere karşı tedbirli davranmalıdır. Hepatit C virüsü içecek, yiyecek veya hapşırma, dokunma gibi durumlarda bulaşmaz. Kan yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Cinsel yolla, anneden çocuğa bulaşma olasılığı bulunmaktadır. Fakat bu durumla bulaşmalara pek fazla rastlanmamaktadır. Hepatit C kan yoluyla bulaşmanın yanı sıra Akut ve Kronik olmak üzere iki bulaşma yolu söz konusudur. 

Hepatit C Nasıl Bulaşır
Akut enfeksiyon da virüs yaklaşık 2 hafta ile 6 ay arasında hiç belirti göstermeden vücutta yayılmaktadır. İlerleyen dönemler de yorgunluk, mide bulantısı, iştahsızlık gibi belirtiler gösterebilir. Yaklaşık bir kaç hafta sonra sarılık görülebilir. Hepatit C' nin % 80'ni  Kronik enfeksiyonla bulaşmaktadır. Kronik Hepatit C hastalarının birçoğunda hiçbir belirti görülmektedir. Virüs karaciğere yerleşir ve kendini hissettirmeden yavaş yavaş yayılır. Kronik hepatit C karaciğer enzimlerinin kontrolü sırasında test edilmelidir. Hepatit C virüsü bulaşan hastaların % 15 'inde siroz ve % 3 'ünde de 10-25 yıl sonra karaciğer kanseri görülmektedir.  Hepatit V için gerekli önlemler alınmazsa hastalık ölümle sonuçlanabilir.
]]>
Hepatit E https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-e.html Fri, 23 Nov 2018 12:24:42 +0000 Hepatit E virüsü aslında günümüzde birçok insanın karşılaşmış olduğu bir hastalıktır. Bu sorun genellikle farklı şekillerde insan vücuduna giren virüslerin çoğalması ile kişinin vücudunda farklı belirtiler göste Hepatit E virüsü aslında günümüzde birçok insanın karşılaşmış olduğu bir hastalıktır. Bu sorun genellikle farklı şekillerde insan vücuduna giren virüslerin çoğalması ile kişinin vücudunda farklı belirtiler göstererek ortaya çıkması ile etkin olmaktadır. Hepatit E virüsü genellikle kişinin yaşına ya da cinsiyetine bakmadan meydana gelen hastalıklar arasındadır. Öyle ki bu virüs Genellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin düşüklüğü nedeni ile çok daha fazla görülmektedir. Bu durum direk olarak kişinin bünyesi ve vücut yapısı ile alakalıdır. Daha dayanıklı kişiler bu hastalığın bulunduğu ortamdan çok daha zor bir şekilde etkilenirler. Hepatit E virüsü aslında son derece tehlikeli virüslerden değildir. Tabi bu virüsün bulunduğu kişi bu durumdan çok fazla etkilenmemek için bazı müdahaleleri yapmalı ve mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Aksi halde bu hastalık aslında başka bir hastalığın belirtileri arasında olabilmektedir. Hepatit E virüsü genellikle kişinin vücuduna ağız yolu ile bulaşmaktadır. Öyle ki bu durum ülkemizde be dünyada birçok zaman içme sularına herhangi bir olay ile karışan kanalizasyonlar nedeni ile bulaşmaktadır. Bu durumlarda genellikle insanlarda farklı belirtiler görülür ve yavaş yavaş hastalık etkileri kişilerde görülmeye başlamaktadır. Genellikle salgın bir hastalık halini alan hepatit E, insanların içme sularını toplu olarak tüketmeleri nedeni ile birçok kişide etkilerini göstermektedir. 
 
Yaklaşık olarak bir ay kadar süren hepatit E hastalığı, insanlar üzerinde iyi bir bakım yapılması ile süre olarak daha da kısaltılarak erken bir iyileşme sürecine girebilmektedir. Bu hastalık kişiden kişiye bulaşan hepatit a virüsüne göre çok daha az görülen bir hastalıktır. Genellikle insanların  vücudunda hızlı bir çoğalma gösteren bu virüs, bazı insanların vücudunda çok daha etkili olarak hızlı bir etki yaratmaktadır. Hepatit E virüsü bulaşan bir kişide birçok belirti görülmektedir. Bu belirtiler;

İshal: Hepatit virüslerinin en büyük ve en ilk belirtisi tabi ki ishaldir. Genellikle kişinin sindirim sistemine etkiler yaparak sindirim sisteminin bozulmasına neden olan hepatit E virüsü, kişide dışkının sıvı oranını arttırarak dışkının daha sulu bir şekilde  görülmesine neden olmaktadır. Bu durumda kişinin vücudu son derece hızlı bir şekilde sıvı kaybede ve hastalık bu durumdan faydalanarak daha da büyümektedir. Bu durumu dengelemek için bol bol su tüketmek bu hastalığın daha hızlı vücuttan uzaklaştırılmasına etki edecektir. 

Hepatit E
Sarılık: Genelikle insanlar hepatit E virüsünden etkilendiklerinde geçici sarılık hastalığı ile karşı karşıya gelmektedirler. Aslında sarılık hastalığı bu virüsün vücuda yaptığı etkilerden biri olduğu için çok fazla garipsenmemelidir. Bu durumdan genellikle hepatit virüsünden kurtulduktan sonra kullanılan ilaçlarla kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. 

Halsizlik ve yorgunluk: Halsizlik ve yorgunluk hepatit E virüsünün olmazsa olmazlarındandır. Öyle ki vücudun derinden etkilenmesi nedeni ile halsizlik gibi problemlerin ortaya çıkması oldukça olağandır. Öyle ki vücudun bu hastalıkla savaşması ile enerji kaybetmesi durumundan dolayı  kişide halsizlik durumları ve yorgunluk durumları gözlemlenmektedir. 

Karın ağrısı: Birçok zaman yine sindirim sisteminin bozulması nedeni ile kişide karın ağrısı gibi durumlar görülebilmektedir. Bu durumda yapılması gereken kesinlikle uzman bir doktora giderek gerekli önlemleri almaktır. Bu şekilde hastalığın büyüyerek çok daha farklı sorunlara neden olmasını önleyebilirsiniz.
]]>
Hepatit Nedir https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-nedir.html Sat, 24 Nov 2018 12:04:40 +0000 Hepatit Nedir Tıp biliminde hepatitis olarak tanımlanan karaciğerdeki iltihabı reaksiyona Türkiye’de hepatit denilmektedir. Türkiye’de hepatit denildiği zaman akla ilk olarak hepatit B gelmektedir. Fakat, hepatite sadece hepati Hepatit Nedir Tıp biliminde hepatitis olarak tanımlanan karaciğerdeki iltihabı reaksiyona Türkiye’de hepatit denilmektedir. Türkiye’de hepatit denildiği zaman akla ilk olarak hepatit B gelmektedir. Fakat, hepatite sadece hepatit B ve virüsler sebep olmamaktadır. Bunun yanı sıra, A, B, C ve D virüsleri, bakteriler, ilaçlar, uzun süre devam eden alkol kullanımı ile çeşitli endüstriyel maddelere maruz kalmış olmak da hepatite sebep olmaktadır ve sebebi ne olursa olsun, hepatit karaciğer hücrelerinde hasar oluşmasına sebep olmaktadır. Hepatit sonucunda karaciğerde şişme ile iltihap ve hassasiyet oluşmaktadır ve bu da bazen kalıcı hasarlara yol açmaktadır. Ayrıca, virüs sebebi ile oluşan hepatitler bulaşıcı iken, diğer sebepler ile oluşan hepatitler ise bulaşıcı olmamaktadır.

Hepetit Çeşitleri

Hepatit A Virüsü: Genellikle dışkı ile bulaşmış olan bazı maddelerin ağza alınması sonucunda bulaşan hepatit A virüsü daha çok, gelişmekte olan ülkelerde hijyenik koşulların kötü olmasından dolayı kaynaklanmaktadır ve yiyecek ya da içecek kaynaklı olarak salgınlara yol açmaktadır. Genellikle belirti göstermediği için fark edilmeyen Hepatit a virüsü bazen de, çiğ olarak yenen kabuklu deniz ürünleri aracılığı ile bulaşabilmektedir.

Hepatit B Virüsü: Genellikle kan ve kan ürünleri vasıtasıyla bulaşan hepatit B virüsü aynı zamanda, uyuşturucu kullanan kişilerin aynı enjektörü kullanması, cinsel ilişki ve doğum sonrası anneden bebeğe geçme gibi şekillerde de bulaşabilmektedir. Hepatit B virüsü Hepatit A virüsü kadar kolay bulaşmamaktadır ve Hepatit b virüsünün bulaşmasının azaltılması için, kanların sıkı bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir. Hepatit B virüsünün kaynağının tespit edilememesinin yanı sıra, kronik taşıyıcı kişiler tarafından da bulaştırılabilmektedir.  

Hepatit Nedir

Hepatit C Virüsü: Kan transfüzyonları oluşan hepatit olgularının yarısından fazlasından sorumlu olan hepatit C virüsü, genellikle uyuşturucu kullanıcısı olup, aynı enjektörü kullanan kişiler arasında görülmektedir. Ayrıca, az bir ihtimal de olsa, sağlık problemi bulunmayan kişilerin de kronik taşıyıcı olma ihtimali bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, cinsel yolla bulaşmayan hepatit C virüsünün kronik hepatit, siroz ve karaciğer kanserine de yol açtığı bilinmektedir.

Hepatit D Virüsü: Sadece hepatit B virüsü taşıyan kişilerde görülen hepatit D virüsü, aynı zamanda hepatit B enfeksiyonunu da ağırlaştırmaktadır ve en büyük risk ilaç bağımlılarında görülmektedir.

Hepatit E Virüsü: Genellikle az gelişmiş ülkelerde görülen ve salgınlara yol açan hepatit E virüsü, gelişmiş ülkelerde ise çok nadir olarak görülebilmektedir.

Akut Viral Hepatit: Karaciğer iltihabı olan akut viral hepatit, hepatit virüslerinden herhangi biri ile oluşmaktadır. Akut viral hepatit hastalığı birden başlamaktadır ve birkaç hafta devam etmektedir.

Kronik Hepatit:  Karaciğer iltihabının 6 aydan fazla sürmesine kronik hepatit adı verilmektedir ve bu hastalık yıllar boyunca sürebilmektedir. Kronik hepatit hastalığının genellikle bir belirtisi olmamaktadır. Bunun yanı sıra, karaciğerde hasar da oluşturmayan kronik hepatit, sadece bazı durumlarda iltihabın uzun süreli olmasına yol açarak, ilerleyen zamanlar da da siroz ve karaciğer yetersizliği oluşmasına sebep olabilmektedir.

]]>
Hepatit C Bulaşma Yolları https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-c-bulasma-yollari.html Sun, 25 Nov 2018 02:13:04 +0000 Hepatit C Bulaşma Yolları, Karaciğerde görülen ve daha çok son evrelerde kendini belli eden sinsi bir hastalıktır. Karaciğer vücudun en önemli organlarından biri olup, vücudun temizlenmesi ve yenilenmesinde aktif rol oynar. Karac Hepatit C Bulaşma Yolları, Karaciğerde görülen ve daha çok son evrelerde kendini belli eden sinsi bir hastalıktır. Karaciğer vücudun en önemli organlarından biri olup, vücudun temizlenmesi ve yenilenmesinde aktif rol oynar. Karaciğerde belli bir belirti olmadan sonlara doğru bulantı, kusma şeklinde kendini belli eden bu hastalık tedavi edilmezse siroz, kara ciğer kanseri, kara ciğer yetmezlikleri gibi hastalıklara dönüşür. Aynı zamanda hepatit C bulaşıcı bir hastalıktır. Aile bireyleri arasında kalıtsal olarak anneden çocuklara geçebilir. Bu elbette her hepatit C hastasının çocuklarının ya da annesinin de hepatit C hastası olacağı anlamına gelmez. Bazı hastalar bunu sadece taşıyıcı olarak taşırlar fakat bu hastalık ortaya çıkmaz. Anneden çocuğa geçmesinin yanı sıra gayri meşru dediğimiz cinsel birlikteliklerde de bir risk bulunmaktadır. Bu konuda bireylerin dikkatli olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda kişi hepatit C hastalığı olduğunu biliyorsa yiyip içtiklerinin hijyenine, kişisel bakım eşyaları olan tırnak makası, tıraş bıçağı, tarak ve giysilerini de kimseyle paylaşmamalıdır. Bu en azından hastalığın başkasına bulaşmasını engeller. Hepatit C nin bulaşma yollarından biri akut diğeri ise kroniktir. 

Hepatit C Bulaşma Yolları
Akut bulaşma dediğimizde kişinin ilk iki hafta ile 5. aya kadar kusma, bulantı, ateş görülebilir ve ardından siroz, karaciğer kanseri gibi hastalık ortaya çıkar. Böylece kronik enfeksiyonel hastalıklar olarak az önce belirtmiş olduğumuz hastalıklar ortaya çıkar. Bunlar eğer başlangıç aşamasında fark edilebilirse tedavi daha fazla cevap verirken, ileri seviyelerde ne yazık ki hastanın kurtarılması biraz zor bir süreçtir. Aynı zamanda karaciğerde bu rahatsızlıkların başında alkol kullanımı gelir. Aşırı alkol karaciğeri yıpratır ve hasara neden olur. Bunun için de bireylerin alkol almaktan ve sigara, madde bağımlılığı gibi kötü alışkanlıkları terk etmeleri, spor ve egzersiz yaparak vücudu ve kara ciğeri rahatlatmaları gerekmektedir. 
]]>
Viral Hepatit https://www.hepatit.gen.tr/viral-hepatit.html Sun, 25 Nov 2018 22:00:29 +0000 Viral hepatit, halk dilinde sarılık ya da bulaşıcı olan sarılık hastalığı olarak bilinir. Viral hepatit, karaciğer fonksiyonlarını bozan ve hasta olan kişiye önemli zararlar veren bir rahatsızlıktır. Ancak tedavi sonuc Viral hepatit, halk dilinde sarılık ya da bulaşıcı olan sarılık hastalığı olarak bilinir. Viral hepatit, karaciğer fonksiyonlarını bozan ve hasta olan kişiye önemli zararlar veren bir rahatsızlıktır. Ancak tedavi sonucunda kurtulmak da mümkündür. Ancak ilerlemiş bir viral hepatit söz konusu ise bu rahatsızlık kronik olarak kalıcı hale gelmektedir. 

Viral Hepatite Neden Olan Etmenler

Viral hepatit virüs yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Genel bulaşma yolu hijyenden yoksun olan sular ve yiyeceklerdir. Ayrıca içme sularına kanalizasyon karışması da bu hastalığı büyük ölçüde tetiklemektedir. Bu hastalık hasta bir kişiden ağız yoluyla da başka bir kişiye bulaşabilmektedir. Bunun yanı sıra sterilsiz ortamlarda alınan kanlar ve hastalıklı kan takviyesi almak bu hastalığa yakalanmaya neden olabilmektedir. Viral hepatit hayatımızın içerisinde var olan basit birçok şeyde ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle çocukların bu konuda korunmasına özen gösterilmelidir. Oyuncaklar, evlerdeki havlular, diş fırçaları gibi basit nesneler hastalığın taşıyıcı unsurları olabilirler. Viral hepatit bulaşmış kişilerde şu belirtiler görülebilmektedir;
 • Aşırı yorgunluk hissi
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Bulantı ve kusma
 • Tende sararma
 • İdrarın koyu sarıya dönmesi
 • Karın ağrısı
 • Karaciğerin bulunduğu bölgede hassas ağrılar olması
Viral Hepatitin Etkileri ve Tedavisi

Viral hepatit bulaşan hastalarda ilk başlarda bağışıklık sistemi virüse karşı direnç gösterir. Eğer bağışıklık sistemi güçlü ise hastalık fazla ilerlemeden kendiliğinden geçer. Ancak bağışıklık sistemi yeterli düzeyde bu virüsle mücadele edemezse virüs vücutta fazla yayılmadan kalır. Bu da hastanın taşıyıcı olması anlamına gelmektedir. Yani hastanın bağışıklık sistemi ve virüs aynı seviyededir. Bu şekildeki hastalardan bu virüsü kapmak söz konusudur. Ancak bunların da dışında vücut virüse hiçbir direnç gösteremezse, karaciğerde hastalık meydana gelir ve virüs bulaşan kişi aktif bir hasta konumuna gelir. Bu durumda da derhal tedavi uygulanması gerekir. Eğer gereken yapılmazsa sonu karaciğer yetmezliğine kadar gidebilmektedir.

Viral Hepatit
Viral hepatitin tedavisi için öncelikle bazı testler uygulanmakta ve hastalığın boyutu belirlenmektedir. Daha sonra tespit edilen virüse göre belirli tedaviler uygulanmaktadır. Eğer hastada ileri düzeyde bir virüs varsa, hastaya bağışıklık sistemini güçlendirecek destekleyici tedavi uygulanır ve virüsün etkileri azaltılır. Ancak bunun dışında bir de hastane tedavisi uygulanabilir. Beslenmede sorun yaşayan hastalara kontrollü ilaç tedavisi uygulanır. Bunun yanı sıra hem hastalığın çevreye yayılmasını önlemek hem de hastanın dinlenmesini sağlamak için yatak istirahati bu hastalıkta önemlidir. Tedavi sırasında yeme içme düzenine de dikkat edilir. Karbonhidratı zengin, yağı az yiyecekler tercih edilir. Bu yiyecekler küçük porsiyonlar şeklinde ve sık aralıklarla verilir. Ayrıca belirli vakitlerde ağrı kesici ilaçlar ve vitaminler verilerek hastanın iyileşme süreci hızlandırılır. 
]]>
Hepatit B Nedir https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-b-nedir.html Mon, 26 Nov 2018 17:55:24 +0000 Hepatit B, Karaciğer iltihabı anlamına gelmektedir. Hepatit hastalığının virüslerinden biridir hepatit B. Oluşturduğu hasar vücutta ağır tablolara neden olmaktadır. Bu virüs ilk olarak karaciğere yerleşir burada Hepatit B, Karaciğer iltihabı anlamına gelmektedir. Hepatit hastalığının virüslerinden biridir hepatit B. Oluşturduğu hasar vücutta ağır tablolara neden olmaktadır. Bu virüs ilk olarak karaciğere yerleşir burada çoğalır karaciğeri tahrip edecek boyuta kadar gidebilir.

Hepatit B virüsü bulaşıcı bir hastalıktır ve ülkemizde ciddi bir sağlık sorunudur. Türkiye'de her üç kişiden biri hepatit B virüsü ile karşılaşmıştır. Yine her on kişiden biri hepatit B virüsünü taşımaktadır ve bulaştırmaktadır. Bu hastalığın kuluçka süresi ortalama iki ve altı ay arasında değişmektedir. 

Hepatit B hastalığının belirtileri:

 • Aşırı halsizlik ve yorgunluk duygusu
 • İştah kaybı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Deride ve göz aklarında sararma
 • İdrar renginde koyulaşma
 • Karın ağrısı
 • Karaciğer bölgesinde hassaslıktır.

Hepatit B virüsü bulaştıktan sonra şu yolları izlemektedir:

Kişinin bağışıklık sistemi güçlü ise vücudunda virüse karşı antikor denilen koruyucu maddeler meydana gelir ve belirli bir kısımda, bu kişi doğal olarak aşılanmıştır. Bu kişi şifa ile iyileşmiştir. Artık ömür boyu Hepatit B virüsünden korunacaktır. Oluşan antikorlar, olması gerektiği sayıya ulaşmaz ise bu kişi taşıyıcı olarak kalacaktır. Fakat kendisi hasta değildir sadece potansiyel virüs saçıcısıdır. Çevresi için hastalığı bulaştırmada büyük tehlike meydana getirir.

Ülkemizde bu manada gizli taşıyıcılar bir hayli azladır, hastalığın kontrolü olmadan bulaşmasında en etkili ve sinsi yolu oluşturur. Virüsü taşıyıcı kişi karaciğer kanserine aday olabilir bununla birlikte organ hasarı ve yetmezlik oluşabilir.

Kişide koruyucu antikorlar üretilmez, virüs her daim güçlü durumdadır, vücut virüse yenik düşmüştür. Karaciğer işlevleri bozuktur, karaciğerin enzimleri yüksektir. Bu kişi aktif olarak hastadır. Hızla karaciğer yetmezliğine gider ve hastalık uzun zamana yayılır. Virüsün asıl amacı karaciğerdir. Karaciğer vücudu toksik maddelerden temizleyen, sindirimde görevli safra kesesini sentezleyip kana ulaştıran, vücutta proteini sentezleyen en mühim organdır. Karbonhidrat, yağ ve protein emiliminde de önemli görevleri vardır.

Hepatit B Nedir

Virüs karaciğer yapısını oluşturan hücreleri tutar, hücreler zamanla işlevini yapamaz hale gelir. Bunların sonucunda ise geriye dönüşü mümkün olmayan organ hasarı meydana gelebilir.

Hepatit B Nasıl Bulaşır

Hepatit B virüsü, kan yoluyla ve çok sıklıkla da yakın temasla (kan dışındaki vücut sıvıları: tükürük, ter, cinsel organ sıvıları) yollarıyla vücuda virüs geçebilir. Derideki çatlak veya açılan yaraya değmesi durumunda bir damla kan veya tükürük bile hastalığın virüsünün geçmesi için yeterlidir. Taşıyıcı olan anneden bebeğine de doğum esnasında virüs geçebilir.

En mühimi ve yaygın bulaşma yolu korumada olsa cinsel ilişkidir,  ter ve tükürük gibi vücuttan geçen  sıvılarla dahi virüsleri bulaşabilmektedir.Kan ve kan maddelerinin nakli,kirli enjektörlerin kullanımı ile de bulaşabilir. Gerekli sterilizasyonun yapılmadığı cerrahi müdahaleler, kuaför malzemeleri iyi sterilize edilmemiş manikür ve pedikür takımları, tıraş bıçakları, makaslar, temizlenmeyen kuaför aletleriyle yapılan sünnet,kulak delme işlemleri ve birlikte kullanılan diş fırçaları Hepatit B virüsünün bulaşmasına önemli ölçüde aracılık etmektedir.

Hepatit B Virüsü  Taşımanın Yolları Nelerdir

Bu virüs ile tanışan herkesin yani her on bebekten dokuzu ve her on gençten birini belirli bir süre sonunda mikrobu vücudundan atmadığı taktirde yaşamı boyunca taşıyacak ve insanlara bulaştıracaktır. Fakat  taşıyıcılarda hastalık durumu farklılık gösterebilir. Karaciğerlerinde oldukça ağır hasarın ortaya çıktığı kişilerde, daha sonraki yıllarda karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer Kanseri görülebilir. Yenilenen hepatitlilerin yüzde yirmi beşi Primer Karaciğer Kanseri ve Siroz nedeniyle vefat etmektedir. Hepatit B Primer K]]> Hepatit C Bitkisel Çözüm https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-c-bitkisel-cozum.html Tue, 27 Nov 2018 00:37:39 +0000 Hepatit C Bitkisel Çözüm, hepatit C, özellikle karaciğeri etkileyen oldukça ciddi ve bulaşıcı bir hastalıktır. Dünyada yaklaşık olarak 170 milyona yakın insanda hepatit C olarak bilinen virüs bulunmaktadır. Hepa Hepatit C Bitkisel Çözüm, hepatit C, özellikle karaciğeri etkileyen oldukça ciddi ve bulaşıcı bir hastalıktır. Dünyada yaklaşık olarak 170 milyona yakın insanda hepatit C olarak bilinen virüs bulunmaktadır. Hepatit C virüsü bulaştığı bazı kişilerde hastalığa neden olmamaktadır. Hastalık bulaşan kişi bazen sadece taşıyıcı konumunda kalmaktadır. Taşıyıcı olan hastaların da hastalığı diğer kişilere bulaştırmamak için çok dikkatli olmaları gerekir. Hepatit C bazen kişilerde her hangi bir belirti göstermeyerek ilerler ve zaman içerisinde başta karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve siroz gibi hastalıklara neden olabilir. Hepatit C virüsünün bulaşma nedenlerinden ilk sırasında kan yoluyla bulaşma gelir.

Hepatit C hastalığının kan yolu nedeni ile bulaştığını belirtmiştik. Bu nedenle kan ürünleri ve kan ile geçebilmektedir. Ayrıca kan yolunun dışında uyuşturucu bağımlılarında kullanılan iğnelerden dolayı bulaşması da oldukça yaygındır. Genellikle sağlık çalışanları da risk grubu içine girmektedir. Hepatit C hastalığında en çok sorulardan bir tanesi de cinsel ilişki ile hastalığın bulaşıp bulaşmamasıdır. Hepatit C kesinlikle cinsel ilişki yoluyla kesinlikle bulaşır. Ama bu olasılık oldukça düşüktür ve özellikle tek eşlilikte olasılık çok daha zayıftır. Bu olasılıkların yanı sıra organ nakli esnasında hepatit C bulaşma riski oldukça yüksektir. Ancak genel olarak organ ve kan nakillerinde, organlar ve kan hepatit C virüsüne karşı titizlikle incelenerek taranmaktadır. Bu incelemeler sayesinde hepatit C rahatsızlığının başka kişilere yayılarak bulaşması önlenebilmektedir.

Hepatit C Bitkisel Çözüm

Hepatit C Bitkisel Çözüm

Hepatit C hastalığında tıbbi tedavinin yanı sıra bitkisel çözümlerde son derece iyi sonuçlar vererek hastalığın tamamen iyileşmesi ve virüslerin yok edilebileceği bilinmektedir.

Hepatit C Hastalığı İçin Lavanta Kürü

Bir su bardağı kadar suyun içine yarım çorba kaşığı kadar lavanta ilave ettikten sonra ocağa alarak lavantalı suyu yaklaşık 5 dakika kadar kaynatarak ocaktan alın ve yine 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra süzerek ılık olarak düzenli olarak her gece yatmadan hemen önce içiniz. Lavanta kürünü aynı şekilde hazırlayarak 30 gün boyunca ara vermeden devam edilmesi gereklidir.

Lavanta kürünün dışında kerevizde hepatit C hastalığına karşı oldukça etki sağladığı söylenmektedir. Bu nedenle kerevizden faydalanmak için orta irilikte bir kerevizin dış kabuklarını soyduktan sonra ince dilimler şeklinde dilimleyiniz. Ardından dilimlenen kerevizleri 2 su bardağı suyun içinde 4-5 dakika kadar kaynatarak elde edilen kereviz suyunu düzenli olarak her gece ılıtarak içiniz. Hepatit C hastalığının tıbbi tedavisinin yanı sıra bitkisel çözümlerle de destekleyerek bu hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür.

]]>
Kronik Hepatit B https://www.hepatit.gen.tr/kronik-hepatit-b.html Tue, 27 Nov 2018 06:57:31 +0000 Kronik Hepatit B, iltihaplanan karaciğerde yaşam boyu sürecek olan, organ hasarına, karaciğer kanseri ve siroza neden olabilen virüs ve hastalığın kendisidir. Enfeksiyonun oluşması virüsün bulaşmasıyla olur. Akut ş Kronik Hepatit B, iltihaplanan karaciğerde yaşam boyu sürecek olan, organ hasarına, karaciğer kanseri ve siroza neden olabilen virüs ve hastalığın kendisidir. Enfeksiyonun oluşması virüsün bulaşmasıyla olur. Akut şekilde ortaya çıkabileceği gibi, kronik bir gelişme gösterebilir. Altı aydan uzun süren rahatsızlık kronik hepatit B varlığını gösterir. Bu hastanın yaşıyla bağlantılıdır. İler yaştaki hastalarda, kronikleşme azalır. Bebeklikte % 90 oranında kronik hepatit B görülürken, yaşın ilerlemesiyle birlikte bu oranda düşer. Karaciğere yerleşen virüs, karaciğerde tahribata yol açar.

Kronik hepatit B nasıl gelişir

Virüsün karaciğere bulaşması semen, vajina sıvısı, kan ya da diğer vücut sıvıları aracılığıyla olabilir. Hepatit B virüsü aynı tabaktan yemekle, aynı bardaktan su içmekle, tokalaşma, öksürme, ortak tuvaletleri kullanma, havuza girme gibi etkenlerle bulaşmaz. Bu virüs bazı eylemlerle kişiden kişiye geçebilir. Bunlar;

 • Doğumda anneden bebeğe geçer
 • Partnerde virüs olursa, cinsel ilişkiyle geçer
 • Tıraş bıçağı, diş fırçası gibi vücut sıvısı ve kanla ilişkin olan eşyaların ortak kullanımıyla geçer
 • Ortak kullanılan enjektörlerle geçer
 • Hasta kişilerdeki açık yaralara temasla geçer
 • Kanla temasla, kesici aletle yaralanmalarla geçer.

Kronik hepatit B belirtileri nelerdir

Virüs toplumda her 10 kişiden birini etkilemektedir. Ancak belirti vermeden uzun süre ilerleme dönemi geçirir. Başka tetkikler sırasında tesadüf eseri belirlenen virüs, yaklaşık 2-6 ay kuluçka süresi geçirir. Buna rağmen bazen hastalarda görülen belirtiler vardır. Bunlar;

Kendini halsiz hissetmek, yüksek ateş, sebebi bilinmeyen iştahsızlık, karın ağrısı, bulantı ve kusma, eklem ağrısı, idrar renginde koyulaşma, göz aklarında, ciltte sararma, karaciğerde hassasiyet görülmesidir.

Kronik Hepatit B

Kronik hepatit B hastalığı nasıl ilerleme gösterir

Güçlü ümmin sistemi olan hastalarda, vücut antikor üreterek korunmayı sağlayabilir. Bu etkiyle doğal bir aşılama gerçekleşmiş olur. Bunun kişiyi ömür boyu koruyan etkisi vardır. Eğer antikorlar yeteri seviyede olmazsa, kişi taşıyıcı olur. Hasta olmamasına rağmen, başkalarına hastalığı bulaştırır. Toplumda böyle gizli hepatit B taşıyıcısı olan kişiler fazladır. Bunlar karaciğer kanseri riski yüksek olan gruptur. Organ hasarı ortaya çıkabileceğinden, bu tür hastalarda karaciğer yetmezliği olabilir. Eğer vücutta antikor oluşmazsa, virüs vücudu tam olarak etkiler. Karaciğer fonksiyonları bozulur, karaciğer enzim değerleri yükselmeye başlar ve karaciğer yetmezliği gelişebilir. Hastalık ne kadar uzun sürerse, karaciğer kanseri gelişimi riski artar. Geri dönüşümü olmayan karaciğer hasarı meydan gelir.

Kronik hepatit B açısından risk grubundakiler kimlerdir

Virüs taşıyan anneden doğan çocuklar, kan ve kan ürünü alanlar, eşcinseller, hemodiyaliz hastaları, damar içinden ilaç kullanan kişiler, sağlık personelleri ile toplu yerlerde bulunan kişiler kronik hepatit B açısından daha risklidir.

Kronik hepatit B tedavisi

Kronik hastalarda mutlaka doktor kontrolünde tedavi uygulanmalıdır. Bazı hastalar sağlık kuruluşunda, bazıları da evde doktor gözetiminde olabilir. Buna uygun ilaçlar kullanılması sayesinde hepatit B kontrol altına alınabilir. Böylece organ hasarına, siroz ve karaciğer kanserine karşı önlem alınmış olur. Ayrıca hastaların hepatit B diyeti uygulayarak, karaciğere destek olması faydalıdır. Tüm tedavi yollarında virüs kontrol altına alınabilse bile, tamamen vücuttan atılamaz. Bu hastalıktan korunmak için, aşılama gerekir. Kişilerde yeteri kadar antikor varsa, aşı sayesinde % 100 korunma sağlanabilir. Fakat aktif hastalara, taşıyıcı olanlara aşı yapılamaz.

]]>
Hepatit A https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-a.html Tue, 27 Nov 2018 22:30:23 +0000 Hepatit A, hepatit A virüsünün yol açtığı  bir bulaşıcı hastalıktır. Hepatit A bilinen beş hepatit virüsünden birisidir. Bu hastalığın en önemli özelliği akut olmasıdır. Karaciğeri oldukça etkileyen hepatit Hepatit A, hepatit A virüsünün yol açtığı  bir bulaşıcı hastalıktır. Hepatit A bilinen beş hepatit virüsünden birisidir. Bu hastalığın en önemli özelliği akut olmasıdır. Karaciğeri oldukça etkileyen hepatit a virüsü sinsice ilerler neredeyse hiç belirti vermez. Hepatit A hastalığı bir buçuk ay içinde belirtilerini göstermeye başlar. Hepatit A belirtileri 8 hafta daha devam eder. Başlıca belirtileri;
 • Sarılık: Gözde sarılaşma ve ten renginde sarılaşma veya açılma görülür.
 • Yorgunluk: Tüm hastalıklarda olduğu gibi hastalığa maruz kalan kişi yorgunluk hissedebilir. Sürekli uyumak isteyebilir.
 • Bulantı: Hasta içinin daraldığını hissedebilir, baş dönmesi ve bulantı olabilir.
 • Kusma: Bulantı ve baş dönmesine bağlı olarak hasta kusabilir. Mide bulantısı ve ishal olabilir.
 • Ateş: Hasta ateşlenebilir. Çok üşüdüğünü hissedebilir. Hastaya titreme gelebilir.
 • Karaciğerde Ağrı: Hastanın karaciğer bölgesinde ve çevresinde ağrı olabilir. Yavaş ve şiddetli sancılar ortaya çıkabilir. Karın bölesindeki              sindirim organlarında ve sindirime yardımcı organlarda ağrılar, sancılar ve kasılmalar gözlenebilir.
 • Açık veya koyu renkte dışkılama: Hastanın dışkısı normal gaita kıvamında ve renginde olmaz. Çok koyu renkte veye açık renkte gaita                    yapan hasta kabız veya ishal olabilir.

Hepatit A hastalığı genellikle hepatit A virüsüne yakalanmış olan kişilerin dışkılarının bulaştığı gıdanın yenilmesi ya da suyun içilmesi ile yayılır. Yeterince pişirilmemiş kabuklu deniz ürünlerinden de yayılabilen bir hastalık olan hepatit A'nın en çabuk yayılma yolu sudur. Hastalığın bulaştığı kişiyle yakın temas yoluyla da hepatit A yayılabilir, bu nedenle de hastalığa yakalanan kişilerin kullandığı eşyaların hijyenine dikkat edilmelidir. Hepatit A hastasına bakan kişilerin kendilerini sık sık dezenfekte etmesi gereklidir. Çocuklar da ise hastalık bulaştığında çoğunlukla belirti görülmemektedir. Bu da hastalığın çocuk taşıyıcılardan daha kolay yayılmasına yol açar. Hepatit A hastası olan kişi tek bir bulaşmadan sonra tedavisi de tamamlanınca hayatı boyunca bağışıklık kazanır. Hastalığın belirtileri başka bir çok  hastalığa benzediğinden, teşhisi zordur. Hepatit A hastalığını teşhis etmek için kan testi yapılmalı, değerler ölçülmelidir. Ve hepatit A tespit edilen hastada biran önce tedaviye başlanmalıdır. Özel bir tedavisi olmayan hepatit A'ya, ihtiyaca göre istirahat ve bulantı ile kusmaya yönelik ilaç tedavisi uygulanır. Ve hasta 3-4 gün serum tedavisi görür ve bunun sonucunda aksi bir durum olmazsa enfeksiyonlar tamamen ortadan kaybolur ve kalıcı bir karaciğer hastalığına yol açmaz. Hastalık iyileşmez, hastalık ilerler ve hastanın durumu daha ileri giderse akut karaciğer yetmezliği ortaya çıkabilir. Akut karaciğer yetmezliği hastalığı için tek tedavi ise karaciğer naklidir.

Hepatit A

Zamanında hepatit A aşısını yaptırmak bu hastalığı önler. Hepatit A hastalığından korunmanın en mantıklı ve faydalı yolu hijyendir. Günlük hayatta ve çevrede hepatit A hastası olsun olmasın eşyaları kullanırken bireysel kullanmalı ve kişisel hijyene özen gösterilmelidir. Bilinmeyen ortamlardan yiyecek alınıp yenmemeli, mümkünse paketli gıdalar tüketilmelidir. Su ve diğer içecekler açıksa alınmamalı, içilmemelidir. 

]]>
Kronik Hepatit https://www.hepatit.gen.tr/kronik-hepatit.html Wed, 28 Nov 2018 13:27:04 +0000 Kronik hepatit, karaciğer iltihabının 6 aydan fazla sürmesine verilen isimdir ve bu hastalık yıllar boyunca sürebilmektedir. Kronik hepatit hastalığının genellikle bir belirtisi olmamaktadır. Bunun yanı sıra, karaciğerde Kronik hepatit, karaciğer iltihabının 6 aydan fazla sürmesine verilen isimdir ve bu hastalık yıllar boyunca sürebilmektedir. Kronik hepatit hastalığının genellikle bir belirtisi olmamaktadır. Bunun yanı sıra, karaciğerde hasar da oluşturmayan kronik hepatit, sadece bazı durumlarda iltihabın uzun süreli olmasına yol açarak, ilerleyen zamanlar da da siroz ve karaciğer yetersizliği oluşmasına sebep olabilmektedir.

Karaciğer iltihabının genellikle hiçbir belirtisinin olmamasının yanı sıra, bazen yorgunluk, yemek yeme isteğinin olmaması, mide bulantısı, kusma, tekrarlayan ve devam eden sarılık ile normalden biraz fazla ateş gibi belirtileri de olabilmektedir.

Kronik hepatit, devam eden kronik hepatit ile aktif kronik hepatit olmak üzere iki şekilde olmaktadır;

 • Devam Eden Kronik Hepatit:  Aktif hepatitin hafif geçen türü olan devam eden kronik hepatit, B tipi olarak ya da, A veya B tipi olmayan üçüncü tip sarılığın bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır ve genellikle çıkış sebebi belli olmamakta ve ilerleme kaydetmemektedir. Ayrıca, bu sarılık türü karaciğer faliyetine devam ederek siroz oluşumuna sebep olmaktadır.
 • Aktif Kronik Hepatit: Aktif kronik hepatit, devam eden kronik hepatitin tersine ilerleyen bir hastalıktır ve karaciğerin çalışmaması ile siroz ya da ölüm ile sonuçlanabilmektedir. Aktif kronik hepatitin en yaygın olarak bilinen sebebi ise, B tipi hepatit ile A ya da B tipi olmayan hepatittir. Bazen aktif kronik vakalarında özel bir neden görülmezken, bazen de kullanılan ilaçların bazılarına karşı oluşan reaksiyon da aktif kronik hepatite neden olabilmektedir. Ayrıca, aktif kronik hepatit hastalarında akut hepatitte olduğu gibi yorgunluk belirtisi de görülebilmektedir.

Kronik Hepatit

Kronik Hepatit Teşhis ve Tedavisi: Hepatitin dinlenme yolu ile geçmediği zaman kronik hepatit olma şüphesi ile doktor tarafından kan testleri ve biyopsi yapılması istenebilmektedir. Aktif kronik hepatit ilerlemeye devam ettiği için ölüm ile sonuçlanabilecek ciddi bir hastalıktır. Bunun yanı sıra, devam eden kronik sarılık ise, kendiliğinden iyileşebilmektedir, ancak bu iyileşme süreci aylarca sürebilmektedir. Yine de aktif kronik hepatit hastalığına göre idare edilebilir bir hastalıktır.

Devam eden kronik hepatit hastaları için özel bir tedavi yöntemi bulunmamakla beraber aktif kronik hepatit hastalıklarının bazılarında kortikosteroidler kullanılmaktadır. Virüs nedenli olmayan aktif kronik hepatit vakalarında, karaciğerdeki iltihaplanmanın şiddetli olduğu durumlarda doktor tarafından kortikostero-idleri verilebilmektedir ve bu ilaçlarla kurtulma şansı %80’lere varabilmektedir. Ayrıca, tedavinin ardından geçen birkaç gün ile birkaç hafta arasında hastalar kendini daha iyi hissetmeye başlamaktadırlar ve tedavinin ardından geçen iki ayın sonunda da hastalık belirtilerinden tamamen kurtulmaktadırlar. Ancak, hastanın kanı hepatitten altı ay ya da iki yıl arası bir zamanda tamamen temizlenmektedir. Son olarak, nadir de olsa bazı zamanlarda hastalık çok ağır olmaktadır ve tedaviye cevap verememektedir. Bu gibi durumlarda hasta için karaciğer nakli düşünülebilmektedir.

]]>
Kronik Hepatit C https://www.hepatit.gen.tr/kronik-hepatit-c.html Wed, 28 Nov 2018 20:36:25 +0000 Kronik Hepatit C, Hepatit C Virüs enfeksiyonu sonucunda oluşan karaciğer hastalığıdır. Hastalık bir kaç hafta kadar  sürebilen ve hafif bir formdan hayat boyu devam eden ciddi hastalıklara kadar değişiklik gösteren hastal Kronik Hepatit C, Hepatit C Virüs enfeksiyonu sonucunda oluşan karaciğer hastalığıdır. Hastalık bir kaç hafta kadar  sürebilen ve hafif bir formdan hayat boyu devam eden ciddi hastalıklara kadar değişiklik gösteren hastalıklara neden olabilir. HCV çoğu zaman kan yoluyla bulaşır. Hepatit C akut veya kronik olabilir. Akut Hepatit C mikroorganizma vücudun içine girdikten sonraki 6 ay içerisinde olan kısa zamanlı hastalıktır. Şahısların bir çoğunda (%75-85) akut Hepatit C enfeksiyonu kronik olan Hepatit C enfeksiyonuna dönüşür. Kronik Hepatit C hayat boyu sürebilen, ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabilen bir hastalıktır. Hepatit C için aşı yoktur. HCV genel olarak enfekte edilen kişinin kanının kişinin vücuduna girmesi ile bulaşır. 

HCV'nin Bulaşma Yöntemleri:
 • Damar içi uyuşturucu kullanıcılarının iğne ve ekipmanları ortak bir şekilde kullanmaları ile
 • Sağlık çalışanlarının iğne batması ile oluşan kazaları
 • Hepatit C bulunan anneden doğan bebeğe bulaşabilir
 • Daha az olasılıkla ortak diş fırçası veya jilet gibi aletlerin ortak kullanımı ile

Hepatit C nin cinsel yol ile HCV'nin bulaşmasının düşük olduğu bilinmektedir. Risk çoklu cinsel eş varlığı, cinsel yolla bulaşan başka bir hastalığın olması ya da HIV taşıyıcılığının olması durumunda daha çok gözükmektedir. HCV aynı kaptan yemek yemekle, ortak gıda yada su tüketilmesi, emzirmek, sarılmak, öpüşmek, tokalaşmak, öksürmek, aynı tuvaleti kullanmak, havuza girmek, oyuncak ile oynamak, aynı araçta yolculuk yapmak gibi yollar ile bulaşmaz. HCV gebelik esnasında bebeğe bulaşmaz. Fakat doğum esnasında bulaşabilir, bu risk yaklaşık olarak % 4 tür. Risk aynı zamanda HIV taşıyıcısı olan kişilerde daha fazla görülür.


Kronik Hepatit C

Akut Hepatit C ye yakalanmış hastaların yaklaşık olarak %70-80'ninde hiç bir belirti olmaz. Bazı hastalarda aşağıdaki rahatsızlıklar görülebilir:

 • Ateş
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Bulantı-kusma
 • Karın ağrısı
 • İdrar renginde koyulaşma
 • Sarılık
 • Eklem ağrısı

Hepatit C Vücuda Girdikten sonra belirti olması durumunda, HCV vücuda girdikten yaklaşık 6-7 hafta sonra belirtiler oluşmaya başlar. Kronik Hepatit C hastalarının genellikle hiçbir belirtisi olmaz. Buna karşılık hastaların karaciğeri zarar görmüş olabilir. Çoğu zaman, karaciğer hastalığı ileri durumlara ulaşana dek hastalıkta herhangi bir durum oluşmaz. Kronik Hepatit C çoğu zaman rutin olarak yapılan karaciğer enzimlerinin test edilmesi ile farkına varılır.Kronik Hepatit C ciddi bir hastalıktır, uzun sürelerde karaciğer hastalığı, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve ölüme kadar gidebilir.

Hepatit C tanısı için ilk olarak tarama testi kanda HCV'ye karşı oluşmuş antikoru saptayan bir tarama testi istenmektedir. Sonucun pozitif çıkması durumunda doğrulama için ikinci bir test yapılmaktadır. Anti-HCV testinin pozitif çıkması durumunda kişinin HCV ile karşılaştığını gösterir, ancak enfeksiyonun hala olup olamadığını göstermez. Hastalığa karşı etkili tedaviler mevcuttur. Hepatit konusunda uzman olan hekimlerine sürekli olarak kontrole gitmelidirler. Alkol kullanılmamalıdır. Herhangi bir ilaç alımından önce hekimlerine başvurulmalıdır. Hekimleri önermedikçe bitkisel ürünleri kullanılmaktan kaçınılmalıdır.

]]>
Hepatit Virüsleri https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-virusleri.html Thu, 29 Nov 2018 07:51:21 +0000 Hepatit virüsleri genel olarak akciğerde meydana gelen iltihaplanma durumlarıdır. Bu durumda insanlar genellikle birçok şekilde  bu hastalıktan etkilenerek doktora gitmektedirler. Yapılan erken teşhisler birçok zaman kişilerin Hepatit virüsleri genel olarak akciğerde meydana gelen iltihaplanma durumlarıdır. Bu durumda insanlar genellikle birçok şekilde  bu hastalıktan etkilenerek doktora gitmektedirler. Yapılan erken teşhisler birçok zaman kişilerin bu hastalıktan çok daha rahat bir şekilde kurtulmaktadır. Tabi ki bu hastalığın erken teşhisi ise oldukça zordur. Hepatit virüsleri genellikle tıbbi olarak beş ayrı başlıkta incelenmektedir. Hepatit virüsleri genellikle insan vücuduna ağız yolu ile girerek kişinin vücudunda hızlı bir çoğalma gösterirler. Bu şekilde kısa bir sürede vücudu ele geçiren bu virüsler birçok zaman kişinin iş hayatını ve aile hayatını bile etkilemektedir. Bu durumdan sizlerde etkilenmemek için yediğiniz ve içtiğiniz besinlere hijyen konusunda son derece dikkat etmelisiniz. Bu şekilde farklı virüslerin vücudunuza girerek hastalığın şiddetlenmesini önleyebilirsiniz. Tabi ki her ne şekilde olursa olsun uzman bir doktora görünmeyi elden bırakmayın. Aksi halde bu hastalık çok daha büyük sorunları meydana getirerek sizleri zor durumda bırakabilir.  Hepatit virüsleri bazen kişilerde kronik bir hal almaktadır. Bu durum genellikle doğumla birlikte hepatit virüslerinden etkilenene kişilerde görülmektedir.

Hepatit virüslerini biraz daha detaylı olarak inceleyecek olursak eğer ilk olarak ;

Hepatit A virüsü: Bu virüs hepatit virüsleri arasında en zararsız ve en çok görülenidir. Hepatit A virüsü genellikle hijyen kurallarına uyulmayan yerlerde meydana gelerek kişiler arasında sorunlar oluşturmaya başlamaktadır. Genellikle yiyeceklere bulaşmış olan bu virüs bu şekilde insan vücuduna girerek kişide hastalık durumlarını meydana getirir. Genel olarak birçok virüsün yaptığı gibi bu virüste ilk olarak kişiler üzerinde sindirim sistemini bozarak ishallik gibi sorunları meydana getirmektedir.

Hepatit Virüsleri

Hepatit B virüsü: Genellikle kan yolu ile bulaşmaktadır. İltihaplı olan kanların nakil yapılması ile  kişilerden kişilere geçen bu hastalık bazen kanın bir başka kişiye teması hali ile de geçebilmektedir. Bu durumda yapılması gereken gerekli aşıları yaparak korunmaktır. Aksi durumlarda çok daha büyük hastalıklar bu hastalıklar birlikte sizler üzerinde etkisini gösterebilir. Bu virüs genellikle kişilerde çok fazla bir rahatsızlığı meydana getirmeden bir süre sonra etkisini ortadan kaldırmaktadır.

Hepatit C virüsü: Genellikle insanların cinsel teması ile birbirine bulaşarak kişilerden kişilere geçen bu virüs önlem alındığında bazı tehlikeler meydana getirebilmektedir.  Günümüzde AİDS olarak adlandırılan ve hem kan ile hem de cinsellikle bulaşan bu hastalık  hepatit C virüsüne örnek verilebilmektedir. Hepatit C virüsü taşıyan kişilerin birçoğu genellikle kronikleşmiş bir hastalıkla karşılaşabilmektedir.  Yapılan araştırmalara göre dünya çapında toplam olarak yetmiş milyon insan bu hastalık ile savaşmaktadır. Bu hastalık eğer müdahale edilmez ise bir süre sonra karaciğer iflası gibi sorunlar kişinin karşısına çıkabilmektedir.

Hepatit D virüsü: Bu virüs aslında tek başına çok fazla risk teşkil etmeyen bir virüs tipidir. Genellikle  diğer hepatit virüsleri ile aynı anda görüldüğünde kişide büyük sorunlara neden olarak sorun haline gelen bu virüs kişide birçok hastalığın meydana gelmesine neden olabilmektedir.  Hepatit D virüsü Hepatit B virüsü ile aynı anda kişide görüldüğünde oldukça sorun haline gelmektedir. Bu nedenle sizlerde gerekli önlemleri alarak bu sorundan korunabilirsiniz.

Hepatit E virüsü: Son derece Hepatit A ya benzeyen bu virüs sadece hamile olan kadınlarda büyük tehlikeler teşkil etmektedir. Bu durum genellikle kişilerin hamilelikleri durumunda bebek ve annelerde sorun olmaktadır. Genellikle karaciğer problemlerinin meydana gelmesine neden olarak kişilerde farklı problemler

]]>
Toksik Hepatit https://www.hepatit.gen.tr/toksik-hepatit.html Thu, 29 Nov 2018 22:04:29 +0000 Toksik Hepatit, Hepatit en sade anlamı ile, karaciğer iltihaplanması anlamına gelmektedir, toksit hepatit ise, karaciğer iltihaplanmasının ilaç ya da başka kimyasal maddeler aracılığı ile meydana gelmesine verilen isimdir. Z Toksik Hepatit, Hepatit en sade anlamı ile, karaciğer iltihaplanması anlamına gelmektedir, toksit hepatit ise, karaciğer iltihaplanmasının ilaç ya da başka kimyasal maddeler aracılığı ile meydana gelmesine verilen isimdir. Zehirli olan ve kimyasal olan maddeler ile ilaçların bazılarının karaciğerde iltihap oluşumuna sebep olabileceği gibi, insanların hiçbir şikayette bulunmadıkları ve ilaç olarak da kullanılabilen maddelerin bazıları insanların zehirlenmesine sebep olabilmektedir. Mikrop, radyasyon, kimyasal maddeler ile imnün sistemini sebep olduğu hasar sonucunda karaciğerde iltihaplanma ortaya çıkmaktadır ve bu iltihaplanmaya hepatit ismi verilmektedir. Böyle bir durumda ise, vücudun rafinerisi olan karaciğer şişerek görevini yapamaz hale gelmektedir. Karaciğerin dokusunu bozan ve karaciğer dokusuna zarar veren bazı maddeler, karaciğerin çalışmasını engellemekte ve toksit hepatit tablosunun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.  

Genellikle toksit hepatit oluşumuna sebep olan zararlı maddeler ise;

 • Sık olarak kullanılan ve ağrı kesici ateş düşürücü olan parasetamol, tüberküloz tedavisinde kullanılan bir antibiyotik olan İNH izoniyazid, genel anestezi ilacı olan halotan, tüberküloz tedavisi için kullanılan bir antibiyotik olan İNH izoniyazid, genel anestezi ilacı olan halotan, kolestrolü düşürmek için kullanılan statinler, hipertansiyon tedavisinde kullanılan metildopa, romatizma tedavisi için kullanılan altıntuzları ile yüksek dozda alınan A vitamini gibi bazı ilaçlar toksit hepatit oluşumuna sebep olabilmektedir.
 • Ökse otu ve şifalı karışımlar gibi bazı bitkisel maddeler ve baharatlar toksit hepatit oluşumuna sebep olabilmektedir.
 • Karbon tetra klorür, kloroform, fosfor, Dimethyl formamide ve solventler gibi kimyasal maddeler de karaciğer zehirlerindendir.

Toksik Hepatit

Karaciğer metabolizması her kişide farklı olduğundan kullanılan ilaçların da hangi kişi üzerinde hastalık yapacağını önceden belirlemek gerçekten çok zordur. Bunun yanı sıra, karaciğer için zararlı olan birkaç maddenin aynı anda alınması ya da yüksek miktarda madde alınması durumunda kişi de toksit hepatit olma olasılığı da artmaktadır ve kronik karaciğer hastalığı olan kişiler ile uzun süreli alkol kullanımı olan kişilerde bu risk daha fazla olmaktadır.

Toksit Hepatit Belirtileri: Karaciğer iltihaplanması ve karaciğer fonksiyonların bozulması durumu olan toksit hepatit hastalarında karaciğer fonksiyonları da bozulmaktadır. Sarılık hastalığı, İdrarın koyu renkte olması ve dışkının normalden açık renkte olması, mide bulantısı ve yediğini çıkarma, yemek yeme isteğinin olmaması ile karında oluşan ağrı toksit hepatit hastalarında sık olarak görülen şikayetlerdir.

Toksit Hepatit Teşhis ve Tedavi YolLarı: Muayene sonucu ile hastanın şikayetleri ve hangi işte çalıştığı, hangi ilaçları kullandığı, maruz kaldığı maddelerin olup olmadığı gibi soruların cevapları teşhis konulması sırasında doktora yardımcı olmaktadır. Ayrıca, fizik muayene sonucunda karaciğerin boyutu ve karaciğerdeki ağrı da teşhis konulması açısından çok önemlidir. Hastada toksit hepatit olabileceği düşünüldüğünde ise, hastadan hemogram, hepatit markerleri, idrar tahlili, karaciğer fonksiyon testleri ve koagülasyon gibi bazı laboratuar testleri istenmektedir. Ayrıca, karaciğer ultrasonu ile bazı durumlarda karaciğer biyopsisi de gerekmektedir.

Hastaya toksit hepatit tanısı konulduktan sonra, hastalığın bilinen bir tedavisi olmadığı için, doktor tarafından sorumlu madde ortadan kaldırılıp karaciğerin toparlanması işleminin kendiliğinden olması beklenmektedir. Hastalığın ağır olduğu durumlarda ise hasta hastaneye yatırılarak gözetim altında tutulması ve ağız yolu ile beslenmekte güçlük çeken hastaların damardan beslenmelerinin sağlanması gerekebilmektedir. Bunun yanı sıra genellikle sorumlu madde ortadan kaldırılınca hasta da]]> Hepatit B Aşısı https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-b-asisi.html Thu, 29 Nov 2018 23:21:32 +0000 Hepatit B Aşısı; Hepatit B aşısı, hepatit B hastalıkları riski olanlar ve hastalıklara yakalananların en etkili tedavi yöntemidir. Günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda dünya genelinde her üç kişiden biri hepatit B has Hepatit B Aşısı; Hepatit B aşısı, hepatit B hastalıkları riski olanlar ve hastalıklara yakalananların en etkili tedavi yöntemidir. Günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda dünya genelinde her üç kişiden biri hepatit B hastalığına sahiptirler. Ne yazık ki çoğu kimseler bu hastalıklardan bihabersizdirler. Hepatit B hastalığı artan nüfus ve kalabalık ortamlarda ( hastaneler, askeriye vb. ) bulunma zorunluluğu nedeniyle bir çok kişide etkisini göstermektedir. Hepatit B hastalığı bulaşıcı özelliğinden dolayı yayılma tehlikesi ile bir çok kişide bulunmaktadır. Bundan dolayı, hastalık bulaşmadan ve gerçekleşmeden önce gerekli aşısı yapılmalıdır. Çünkü hepatit B hastalığı hafife alınacak bir hastalık değildir. Hepatit B hastalığı sindirim sistemleri organımız olan karaciğer organımıza sızan ve iltihaplanmalara neden olan virüslerden kaynaklanmaktadır. Bu virüsler ile birlikte öncelikle karaciğerlerde iltihaplanmalar ve bu iltihaplanamalara bağlı  olarak karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliği gibi tehlikelere maruz kalınabilir. Karaciğerlere yerleşen hepatit B virüsleri çoğalma gibi özelliklerinden dolayı hastalık kısa sürede ilerlemektedir. Bundan dolayıdır ki karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklar peş peşe gelmektedirler.


Hepatit B Aşısı Vurulurken İzlenen Periyodik Süreç; Hepatit B aşısı, ilk olarak yeni doğan bebeklerde vurulmalıdır. Hepatit B aşıları genel olarak tek doz halindedir. Fakat bu dozları bölerek yani hepsi bir kerede yapılamaz. Bu dozları bölerek üç veya dört farklı dönemlerde vurulur. Bu süreç ise ; yeni doğan bebeklerde iki farklı periyodik yol izlenmektedir. Birinci yol; ilk olarak yeni doğan bebeğe daha 0. aylıkta iken ilk doz vurulur, bir ay sonrasında 2. doz ve  ardından tekrardan bir ay sonra 3. doz ve son olarak 4. doz ise bebek bir yaşına yeni girdiği dönem yani 3. dozdan ortalama 11 ay kadar süre sonrasında vurulur. Diğer periyotta ise aşı 3 farklı dönemlerde vurulur. Bu süreç; ilk doğar doğmaz 0. aylıkta iken 1. doz  ardından 2. doz ve son olarakta 3. doz ise 5 ay sonra yani bebek 6. aya girdiğinde vurularak hepatit B aşınızı sonlandırmış olursunuz. Belirtmek gerekirse hepatit B aşınızı vurdurmanız ilerleyen süreçte hepatit B hastalığına yakalanmayacağınız anlamına gelmemelidir. Ülkemizde genel olarak her üç kişiden biri hepatit B hastasıdır. Bu hastalık ilk süreçte hiç bir reaksiyon göstermediğinden hastalar farkında olamazlar. İlerleyen süreçte vücuda alınan virüslerin fazlaca çoğalması sonucu hastalığının farkında olabilmektedirler. 

Hepatit B Aşısı
Hepatit B Aşısı  Vurulmasına Karşın Hepatit B Riski Taşıyanlar; Hepatit B aşısı vurmanıza karşın bulunduğunuz ortam veya çalışma koşulları gereği hepatit B riski taşıyabilirsiniz. Bundan dolayı kısaca hepatit B riski taşıyanları maddeler halinde sıralayacak olursak;
 • Hepatit B hastalığı olan annelerin çocukları.
 • Bulunduğunuz ortamda hepatit B olan yakınlarınız var ise.
 • Direkt olarak kan kullananlar veya dolaylı olarak kan ürünü kullananlar.
 • Farklı insanlarla cinsel ilişkiye girenler.
 • Eş cinsel olanlarda.
 • Madde bağımlısı olanlar ve bunları damar yollarıyla alanlar.
 • Sağlık kuruluşlarında çalışanlar özellikle acil bölümünde çalışanlar.
]]>
Hepatit A Nasıl Bulaşır https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-a-nasil-bulasir.html Fri, 30 Nov 2018 17:46:11 +0000 Hepatit A, Hepatit A virüsü karaciğerde oluşturduğu akut iltihaplı bir hastalıktır. Hepatit B ve C aksine kronik değil, 180 günden uzun sürmemektedir. Karaciğer kanserine sebep oluşturmaz. Bazı zaman hepatit A geçiren
Hepatit A, Hepatit A virüsü karaciğerde oluşturduğu akut iltihaplı bir hastalıktır. Hepatit B ve C aksine kronik değil, 180 günden uzun sürmemektedir. Karaciğer kanserine sebep oluşturmaz. Bazı zaman hepatit A geçiren hastanın tedavi altına alınmak için hastaneye yatması gerekir. Fakat hastaların bir çoğu hastalığın farkına varmadan ayakta geçirmektedirler. Nadirde olsa bu hastalık sonucunda ölenlerde vardır. Hastalık zaman geçtikçe, yani yaş ilerledikçe, gençliğe göre ölüm oranı on kat daha fazladır.

Hepatit A bulaşma şekli: Hastalık kişiden kişiye fekal- oral yol ile bulaştığı bilinir. Kişisel temizliğin kötü olduğu ve kalabalık ortamlarda risk daha çoktur. Ayrıca cinsel yollarla da bulaştığı bilinmektedir. Hepatit A virüsünün bulaştığı hastalar, kendilerinde hastalık belirtileri başlamadan iki hafta önce, hastalık belirtileri görülmeye başladıktan bir hafta sonra son derece bulaştırıcı oldukları bilinir. Virüs bulaşmış su ve gıdayla bizlere geçtiği bilinmektedir. Ayrıca hepatit A olan hastanın dışkısı ile temas, kirlenmiş su ve gıda ile bulaşmaktadır. Virüs bulaşmış hamburger, süt, et, pasta, salata, özellikle midye tarzı iyi pişirilmeyen deniz ürünleri ve temiz suyla yıkanmayan sebze ve meyveler başlıca hepatit A virüsünün bulaşma şekillerindendir.

Hepatit A Nasıl Bulaşır
Hepatit A belirtileri
 • Hepatit A hastalığı belirtisiz ilerleyebileceği gibi, iki haftalık hafif belirtiler ve aylarca devam edecek şekilde ciddi bir seyir gösterebilir. 
 • Hepatit A hastalığı altı yaş altındaki çocukların genelinde belirtisiz seyretmektedir. Yaş ilerledikçe belirtiler dahada sıklaşarak risk artmaktadır. Virüs bulaştıktan sonra dört hafta kuluçka dönemi sonunda belirtiler baş göstermektedir. 
 • Yetişkinlerde %80 inde ilk başta sarılık olmak üzere ani şekilde başlayan hafif şekilli ateş, yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, idrarında koyulaşma gibi bulgular göstermekte ve daha ciddi bir durum ortaya çıkarmaktadır.
 • Hastalık yetişkinlerde nadirde olsa kolestatik şeklinde seyir edebilir. Yanı sarılık gelişir ve sekiz ay kadar devam edebilir. Bununla beraber kaşıntı son derece rahatsız edici bir duruma ulaşır.
 • Hepatit A virüsü özellikle yetişkinlerde fulminan, yanı çok şiddetli seyretmesi durumunda karaciğer yetmezliğine ve en önemlisi ölüme sebep vermektedir. Bazen yetişkinlerde karaciğer hastalığı ile bağlantısı olmayan, virüsün sistemik etkisiyle ilgili belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bunlar eklemlerde ağrı ve şişme, böbreklerde yetmezlik, vücutta döküntü, diyabet ve safra kesesi hastalıkları olarak sıralayabiliriz.
Hepatit A tedavi: Hepatit A da spesifik bir tedavi şekli yoktur. Sadece destek tedavisi hastalığın konforlu ve sorunsuz bir şekilde atlatılmasında yardımcı olmaktadır. Diyet, ilk günlerde hastalar virüsden dolayı iştahsızlık duyduklarından sindirimi kolay, yağdan fakir besinlerden meyve suyu, açık çay, süt, çorba, püre, bal, reçel ve yoğurt verilmelidir. Ancak yemesi için hasta zorlanmamalıdır. İlaç, hepatit A için her hangi bir ilaç yoktur. Sadece B ve C vitaminleri destek amacıyla verilmektedir. Kaşıntı, kusma, bulantı gibi durumlar varsa, özellikle bulantı ve kusma beslenmeye, sıvı alımına engel olmakta ise bu durumlara yönelik ilaç ve sıvı serum verilmektedir. 
]]>
Otoimmün Hepatit https://www.hepatit.gen.tr/otoimmun-hepatit.html Sat, 01 Dec 2018 06:21:59 +0000 Otoimmün Hepatit, Vücudun kendi bağışıklık sisteminin karaciğer hücrelerine saldırması ile oluşan ve sık rastlanılmayan bir hastalık olan  otoimmün durumunda karaciğerde iltihap oluşmaktadır. Yani, aslında otoimmün Otoimmün Hepatit, Vücudun kendi bağışıklık sisteminin karaciğer hücrelerine saldırması ile oluşan ve sık rastlanılmayan bir hastalık olan  otoimmün durumunda karaciğerde iltihap oluşmaktadır. Yani, aslında otoimmün hepatitin ilerleyerek karaciğerde hasar oluşturan kronik formuna verilen isimdir, ancak hepatit olgularının çeyreğinden daha azı akut hepatit şeklinde kendini gösterebilmektedir. Ayrıca bu hastalık, akut karaciğer yetmezliği oluşumuna sebep olabilmekte ya da kronik bir hastalık olarak siroz oluşumuna yol açabilmekte olan ve kuluçka süresi bilinmeyen bir hastalıktır. Anlaşılmayan nedenler ile vücudun bağışıklık sisteminin karaciğeri hedefleyerek ona saldırması ile tanımlanan otoimmün hepatit kadınlarda erkeklere göre daha sık görülen bir hastalık türüdür ve bu hastaların %70’i genellikle 15 ile 40 yaş arasındaki kadınlar olmaktadır.

Otoimmün hepatit, vücudun kendi immün sistemin kendine ait ile yabancı arasında ayrım yapamaması sonucu karaciğer hücrelerine saldırması nedeniyle oluşan bir hastalıktır ve immün sistemindeki bu hatanın hangi sebeple kaynaklandığı da bilinmemektedir. Bunun yanı sıra, hepatit sadece karaciğer iltihabı anlamına geldiği için, yani her hepatit bir enfeksiyon hastalığı olmadığı için  ve otoimmün hepatit vücudun kendi kendine yaşadığı bir sorun olduğu için bulaşıcı bir hastalık olmamaktadır.

Otoimmün hepatit hastalığının çoğu sefer bir belirtisi bulunmamaktadır, bunun yanı sıra, hastalarda zaman zaman dışkının açık renkli olması, idrarın daha koyu renkte gelmesi, normalden biraz fazla ateş ve gözlerde ya da ciltte sararma görülebilmektedir. Ayrıca, otoimmün hepatit hastalığının yaygınlığının ne derece olduğuna dair çok az bilgi mevcut olmasının yanı sıra, batı Avrupa ülkelerine göre her 100.000 kişiden 2 ile 17 arası kişi AIH hastası olmaktadır.

Otoimmün Tedavi Yöntemleri: Otoimmün tedavisine geçmeden biraz tanı koymaktan bahsetmek gerekmektedir. Bu hastalığın genellikle bir belirtisi olmadığı gibi bazı durumlarda çok hafif belirtiler görülebileceği için, uzman hekim muayene sırasında, ya da hiçbir belirti yokken başka bir hastalık için yapılan tetkikler sırasında otoimmün hepatit hastalığından şüphelenir ise, muhtemelen hastadan, tanı koymak ve eşlik eden otoimmün hastalıkları araştırmak için bazı testler yaptırmasını isteyecektir. Antinükleer antikorlar (ANA), düz kas antikorları (SMA) ve karaciğer ile böbrek mikrozomlarına karşı oluşan antikorlar (anti- LKM) otoimmün hepatit hastalığı tanı koymada en sık istenilen testlerdir.

Otoimmün Hepatit

Otoimmün hepatit hastalığının tedavisi, prednizo(lo)n ve azatiyoprin ilaçları ile yapılmaktadır ve bu ilaçlar immün sistemini düzenlemeye yarayan ilaçlardır. Bu ilaçların yan etkisinin olabileceği gibi, bu ilaçlar kullanılmadığı taktirde hasta olan kişinin sonunun ölüm olacağı da bilinmektedir. Ayrıca, bu ilaçların kullanımıyla AIH kalıcı olarak durgunlaşabilmektedir ve hasta kişi için  bu durum normal bir yaşam beklentisi de sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra, genellikle, AIH’nin tekrar ortaya çıkmasını engellemek için uzun süre devam eden bir koruyucu tedavi gerekebilmektedir, hatta bu hastalar genellikle ömürleri boyunca ilaç kullanmak zorunda kalabilmektedirler. Ayrıca, bu hastalık için daha yumuşak bir alternatif tedavi yönteminin bilinmiyor olmasının yanında, tedaviye rağmen hastalığın daha da ilerleyerek komplikasyonlu bir siroza neden olması durumunda da bir karaciğer nakli yapılması gerekebilmektedir.

]]>
Fulminan Hepatit https://www.hepatit.gen.tr/fulminan-hepatit.html Sat, 01 Dec 2018 15:06:11 +0000 Fulminan hepatit yetmezlik, daha önce hiçbir karaciğer hastalığı bulunmayan veya kompanze bir karaciğer hastalığı geçirmiş olan bir kişinin karaciğerinde ciddi bir hasar oluşması ile karaciğerin sentetik fonksiyonlarınd Fulminan hepatit yetmezlik, daha önce hiçbir karaciğer hastalığı bulunmayan veya kompanze bir karaciğer hastalığı geçirmiş olan bir kişinin karaciğerinde ciddi bir hasar oluşması ile karaciğerin sentetik fonksiyonlarında azalma olması ve ensefalopati görülmesine sebep olan bir hastalıktır. Sağlıklı bir karaciğerde oluşan bu patolojik değişim hastada 2 ay içerisinde ya da daha önceden karaciğer disfonksiyonu olan bir kişide hepatitten iki hafta sonragelişiyor ise fulminan, 6 ay içinde gelişiyor ise subfulminan olarak tanımlanmaktadır.

Fulminan Hepatit Yetmezlik Nedenleri: Pek çok sebep ile görülebilen fulminan hepatitin en sık görülen nedenleri viral sebepler ile kişinin toksine maruz kalmasıdır.  Bunun yanı sıra başka nedenleri de mevcurttur. Akut viral hepatitin en sık sebebi hepatit A virüsüdür ancak, akut enfeksiyonunun fulminan olarak setretmesi nadir görülmektedir. Fulminan hepatit yetmezliğinin en sık karşılaşılan viral sebebi hepatit b virüsüdür ve hepatit D virüsü de fulminan hepatit yetmezlik sebebi olarak görülmektedir. Hepatit E virüsü ise, özellikle hamile olan kadınlarda fulminan hepatit sebebidir. Ayrıca, intihar amaçlı çok sık olarak kullanılan asetaminofen gibi ilaçlar ile wilson hastalığı, gebeliğin akut yağlı ciğeri ve reye sendromu gibi metabolik sebepler de fulminan hepatit yetmezliği sebeplerindendir. Bunun yanı sıra, fulminan hepatitin karaciğer malign infiltrasyonu, sepsis ve otoimmun hepatit gibi nadir sebepleri de bulunmaktadır.

Fulminan Hepatit

Fulminan hepatit tanısı konulan hastanın ilk olarak organ nakli yapılabilen bir merkeze yönlendirilmesi gerekmektedir. Fulminan hepatit tanısı konması durumunda hastanın yaşı, fulminan hepatitin sebebi, protrombin zamanı ve ensefalopati derecesi hastanın yaşamasını belirleyen en önemli faktörlerdendir.

Fulminan Hepatit Klinik Özellikleri:

 • Konfüzyondan komaya kadar değişebilen mental değişiklikler
 • Kişinin kendini güçsüz hissetmesi, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler
 • Çok hızlı bir şekilde kişide sarılık hastalığının gelişmesi
 • Asterixis: Flapping tremor
 • Asit ve ödem
 • Hastalığın başlarında karaciğer genişlemesi görülebilmektedir. Ancak, daha sonra palpe edilemez hale gelmektedir. Perküsyonda hepatit matitenin görülmemesi ise, küçülmeyi ve kötü prognozu göstermektedir.

Fulminan Hepatit Hastalığı İle Oluşan Komplikasyonlar:

 • Intakranial hiper tansiyon sonucunda hastada beyin ödemi oluşabilmektedir.
 • Hem serebral hem de pulmoner ödem sonucunda hastada solunum yetemezliği görülebilmektedir.
 • Hipo tansiyon ve hipodermi sonucunda hastada genel vazodilatasyon görülebilmektedir.
 • Hastada enfeksiyon görülebilmektedir.
 • Hastada koagülasyon bozuklukları ile nektorik siroz ve pankreatit görülebilmektedir.
 • Ayrıca, fulminan hepatit gidişatına aynı paralellikte gidişat gösteren böbrek yetmezliği de görülmektedir.
 • Bunun yanı sıra, hipolisemi, hipokalemi, hipokalsemi, hipomagnezemi ve asit baz bozuklukları gibi metabolik komplikasyonlar da görülebilmektedir.
 • Fulminan hepatit hastalığı için belli bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hastalığı tedavi sürecinde hastalar yoğun bakım ünitelerinde tutulmaktadırlar ve gözlemlenmektedirler. Ani olarak gelişen bir komplikasyon olduğu taktirde acil olarak müdahale edilmektedir.

Hastalığın Sonucu Olarak;

Fulminan hepatit hastalarının %66’sı minör belirtilerle yaşamlarına devam etmekte ve hastaların %10’u da komada kalmaktadırlar. Fulminan hepatit yetmezliğinden çıkan hastalar ise, genel olarak normal karaciğer yapısını ve fonksiyonunu geri kazanarak, eski hayatlarına geri dönmektedirler.

]]>
Hepatit B Antikoru https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-b-antikoru.html Sun, 02 Dec 2018 13:53:32 +0000 Hepatit B Antikoru, Bağışıklık sisstemi güçlü olan kişilerin vücudunda virüse karşı oluşan koruyucu maddelerdir. Hapatit B virüsü bir kişiye bulaştıktan sonra ilk olarak,  bu hepatit B antikorunun oluşması ve belli Hepatit B Antikoru, Bağışıklık sisstemi güçlü olan kişilerin vücudunda virüse karşı oluşan koruyucu maddelerdir. Hapatit B virüsü bir kişiye bulaştıktan sonra ilk olarak,  bu hepatit B antikorunun oluşması ve belli bir düzeyde kalması ile kişi doğal olarak aşılanmış durumdadır.   Ancak, bu kişiler tam olarak iyileşememişlerdir ve yaşam süreleri boyunca bu hepatit B’den korunacaklardır. Hastanın vücudunda oluşan bu antikorlar normalde olmaları gereken düzeye ulaşamadıkları taktirde, henüz hasta olmayan ancak, potansiyel bir virüs saçıcısı olan ve çevresi için virüsün yayılması bakımındfa büyük tehlike taşıyan kişi taşıyıcı olarak kalacaktır. Bu gizli taşıyıcılardan ülkemizde de çok fazla olmakla beraber, bu gizli taşıyıcılar hastalığın kontrolsüz bir şekilde ve sessizce  bulaşmasında en başlarda gelmektedir. Bunun yanı sıra, bu taşıyıcı kişiler yıllar sonra da olsa, karaciğer kanserine yakalanabilme ya da organ hasarı ile karaciğer yetmezliği hastalığına yakalanabilme tehlikesini de taşımaktadır. son olarak, kişi için koruyucu görev üstlenen bu antikorlar kişide hiç uluşamadıkları taktirde, virüs her zaman güçlü durumda kalacaktır ve vicut virüse yenik düşecektir. Bu durumda, karaciğer fonksiyonları da bozuk ve karaciğer enzimleri yüksektir. Ayrıca, bu kişiler aktif olarak hastadır ve hastalığın sonu  karaciğer yetmezliğine doğru hızla yol almaktadır ya da karaciğer kanserine dönüşmektedir.

Hepatit B hastalığında hedef organ olan ve vücudu toksin maddelerden arındırarak temizleyip, sindirimde görevli olan safrayı temizlerek kana vermeyi sağlayan ve bir çok proteini sentezleme görevi olan karaciğerin, karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasındaki görevi de çok büyüktür.  

Hepatit B Antikoru

Hepatit B Virüsünün Bulaşma Yolları: Hepatit B virüsü genellikle kan yolu ile (hijyen dışı, ortak olarak kullanılan enjektörler ile) ve bunun dışında da, tükürük, ter ve cinsel yol ile bulaşmakta olan bir virüstür. Bunun yanı sıra, taşıyıcı olan bir anneden bebeğe de bulaşabilmektedir. Ayrıca, yeterli sterilizasyonun yapılmadığı cerrahi girişimler esnasında, kuaför ve berberlerde bulunan manikür, pedikür aletleri gibi iyi temizlenmemiş aletler ile ya da diş fırçalarının ortak kullanılması ile bulaşabilmektedir.

Hepatit B Taşıyıcısı Olmak: Hepatit B virüsü ile temas etmiş etmiş olan her 10 bebekten 9’u ile her 10 erişkin kişiden 1’i yaklaşık 6 ay gibi bir süre içerisinde mikrobu vücudundan atamadığında hepatit b taşıyıcısı olacak ve bu virüsü ömrü boyunca başka insanlara da bulaştırma riskini taşıyacaktır. Bunun yanı sıra; hastalık her taşıyıcı kişide farklılık gösterebilmektedir. Bazı kişilerin karaciğerinde çok büyük hasarlar ortaya çıkabilmekte ve bu hasarlar yıllar sonra karaciğer yetmezliği siroz ya da karaciğer kanserine yakalanabilmektedir.

]]>
Hepatit Aşısı https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-asisi.html Sun, 02 Dec 2018 15:14:31 +0000 Hepatit aşısı, karaciğer iltihabı olarak karşımıza çıkan hepatit rahatsızlığına karşı bağışıklık edinebilmek için kullanılan  bir aşıdır. A, B ve C olmak üzere üç tipi bulunan Hepatit virüs yoluyla bulaşmaktadı Hepatit aşısı, karaciğer iltihabı olarak karşımıza çıkan hepatit rahatsızlığına karşı bağışıklık edinebilmek için kullanılan  bir aşıdır. A, B ve C olmak üzere üç tipi bulunan Hepatit virüs yoluyla bulaşmaktadır. Toplu yaşam yerlerinde ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde hastalık oluşmasına neden olan bu virüsle baş edebilmek için kişiye bağışıklık sistemini güçlendirici bir aşı uygulanması gerekebilir. Üç farklı tipi bulunması sebebi ile aşılarının da üç tipi olması gerekir. Ancak C tipi hastalık için henüz bir aşı bulunamamıştır. 

Hepatit A aşısı: 12-23 aylık bütün çocuklara yapılması gereken bir aşıdır. Ayrıca bu aşı rutin olarak aşılanması önerilen yüksek yeni olgu sayısı olan eyalet ve topluluklarda yaşamakta olan 2-18 yaş arası çocuklara ve ergenlere de yapılmalıdır. Bu kişilerin dışında JHepatit A'nın görüldüğü ülkelere uluslar arası seyahat eden kişilere, erkeklerle cinsel ilişkiye girmekte olan erkeklere ve uyuşturucu kullanan kişilere de yapılması gerekir. Kronik akciğer hastalığı bulunan, pıhtılaşma faktörüne sahip konsantreler alan, araştırma laboratuvarlarında HAV ile çalışan ve Hepatit A'nın sık görüldüğü ülkelerden evlatlık almak isteyen kişilere de bu aşı uygulanmalıdır.

Hepatit Aşısı
Hepatit B aşısı: Akut ve kronik formu bulunan bu rahatsızlık Hepatit B virüsünün enfekte olduğu kişilerin kan ve vücut sıvılarıyla temas edilmesi durumunda kolaylıkla yayılabilmektedir. Hatta hasta kişinin kullandığı cisimlerle temas edilmesi durumunda da bulaşabilmektedir. Hepatit B ve onun sonucunda oluşan karaciğer kanseri ve sirozu önleyebilmek için tek başına ya da diğer aşılarla beraber Hepatit B aşısı yapılabilmektedir. Bebeklerin normalde 3 doz olması gereken bu aşı bazı bebeklere 4 doz olacak şekilde de yapılabilmektedir. Ayrıca 180 yaşına dek aşılanmamış olan kişilere, HBV enfeksiyon riski altında olan kişilere, birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye giren kişilere, 60 yaş altındaki şeker hastalarına, kronik karaciğer ve böbrek hastalarına, enjeksiyon ile uyuşturucu kullanan kişilere de bu aşı uygulanmalıdır.
]]>
Hepatit B Nasıl Bulaşır https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-b-nasil-bulasir.html Mon, 03 Dec 2018 12:09:24 +0000 Hepatit B nasıl bulaşır, Hepatit B virüsünün neden olduğu karaciğerin iltihaplanması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Hepatit hastalığı akut hepatit kronik hepatit ve hepatit B olmak üzere üç bölüme ayrılıyor. Hepatit B nasıl bulaşır, Hepatit B virüsünün neden olduğu karaciğerin iltihaplanması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Hepatit hastalığı akut hepatit kronik hepatit ve hepatit B olmak üzere üç bölüme ayrılıyor. Hepatit B hastalarının yüzde doksanı altı ayda iyileşir. Hepatit B bulaşıcıdır. Halk arasında sarılık olarak bilinir. Karaciğer iltihaplanmasına neden olan bir virüstür. Her 12 kişiden biri bu virüsü taşıyor. Bu rahatsızlığın anlaşılması için kan testleri yapılır. 
Bu virüsten korunmak için bu hastalığın nasıl bulaştığını bilmek gerekiyor. Ve önlemler almak gerekiyor. Hepatit B bulaşması için bir çok yol vardır. 
Hepatit B Nasıl Bulaşır
 • Hepatit B virüsü anneden bebeğe bulaşabilir anneden bebeğe doğum esnasında geçer. Çünkü doğum sırasında bebeğin anne kanıyla teması olabilir. Çoğu vakalar bu yolla bulaşmıştır.
 • Hepatit B korunmasız ilişki sırasında bulaşabilir yüksek bir ihtimalle korunmadan yapılan cinsel ilişkide bulaşabilir.
 • Hepatit B ilaç paylaşımları sırasında bulaşabilit ilaçları solunum yoluyla alıyorsanız tüp gibi yada enjeksiyon yoluyla iğne gibi bu durumlarda bulaşabilir.
 • Hepatit B dövme ile delme ile bulaşabilir eğer kullanılan aletler iyi temizlenmezse dövme yaptırırken vücudunuzda bir yeri deldirirken enfeksiyon kapıp o şekilde bulaşabilir. Akupuntur bile risk taşıyor. 
 • Hepatit B kan nakili sırasında bulaşabilir kan bağışları normalde hepatit B için test edilir. Ama test edilmeyen bir kandan nakil alırsanız bulaşabilir. Bir çok ülkede kanlar test ediliyor hepatit B için ama olurya başka ülkede olursunuz kan nakli gerekir dikkat edilmesi gerekiyor.
 • Hepatit B eşyaların paylaşımıyla bulaşabilir diş fırçalarıyla jiletlerle kirlenmiş olan diğer özel eşyalarınızla bulaşabilir onun için başkasının eşyasını kullanmamak gerekiyor.
 • Cerrahi operasyon sırasında aletlerden bulaşabilir ameliyatla diş çekimiyle bulaşabilir.
 • Hepatit B vücut sıvılarıyla bulaşabilir kan yoluyla meniyle vajinada olan sıvıyla tükürüklede bulaşabilir. Gözyaşıyla terle anne sütüyle ve idrarlada çok az ihtimalle bulaşma ihtimali var. 
]]>
Hepatit Markerları https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-markerlari.html Tue, 04 Dec 2018 11:14:37 +0000 Hepatit markerları, hepatit B virüsünün 5 hafta ile 6 ay arasında inkübasyon süresi bulunan bir virüs olması nedeniyle, bunun varlığının tespit edilmesi için kullanılırlar. Bu virüse DANE partikülü adı da veril Hepatit markerları, hepatit B virüsünün 5 hafta ile 6 ay arasında inkübasyon süresi bulunan bir virüs olması nedeniyle, bunun varlığının tespit edilmesi için kullanılırlar. Bu virüse DANE partikülü adı da verilir. Bunun yapısında bir dış kapsül bulunur. Bu HBsAg olarak tanımlanır. İç çekirdek kısmına da HBcAg denmektedir. HB ise kapsülün içinde ve çekirdek dışında olur.

HBsAg testiyle hepatit B tanısı konulması oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir. Fakat HBsAg henüz klinik semptomlar başlamadan önce yükselir. Bu değer semptomların ilk haftası içinde en yüksek seviyeye çıkar. Sarılığın azalmasıyla birlikte normal değerine iner. Hastalığın semptomları geçince hala kanda bulunuyorsa, bu kişiler taşıyıcı hasta olarak değerlendirilir. Akut enfeksiyon durumunda HBsAg kaybolup, ortalama 4 hafta sonra kanda HBsAb görülmeye başlar.

HBsAg açısından bir test yapılamaz. Bunun karşısındaki antikor Anti HBc enfeksiyonun ortaya çıkmasından 1 ay sonra yükselmeye başlar ve iyileşmeyle birlikte HBsAg düştüğünde bu da düşer. Fakat bu düşme daha uzun zamanda gerçekleşir. HBsAg ile Anti HBs oluşmasında boş pencere süreci bulunur. Bu süreç pozitiftir. Bu enfeksiyon geçirildiğini gösteren hepatit markerdir. Bu süreçte HBsAg yok olup, Anti HBs oluştuğunda enfeksiyonun varlığı görülür.

HBe antijeni bulaşıcılık tanısı için kullanılır. Bunun varlığı erken aşama ve aktif hastalık dönemlerinde bulaştırma riskinin fazla olduğunu göstermektedir. Kanda kalıcı olarak görülürse,  kronik hepatit B enfeksiyonunu işaret eder. Antikoru yani anti HBeAg pozitif olursa, enfeksiyonun akut döneminin bitişi anlaşılır. Bu durumda enfeksiyon riski de azalır.

HBsAg negatif olur, anti HBeAg pozitif olursa, anti HBe pozitif çıkarsa, enfeksiyon süreci sona ermek üzeredir. Fakat titrelere dikkat edilmelidir. Düşük titre bulaşıcılığın devam ettiğine işaret olabilir. Anti HBe pozitifliği kişide 4-6 yıl etkili olabilir.

Hepatit Markerları

Hepatit markerleri neyi gösterir

Anti HAV IGM: Akut enfeksiyon

Anti HAV IGG: Daha önceden hepatit A virüsüyle karşılaşıldığını ve bağışıklık olduğunu

HBs Ag: Akut B hepatit ile kanın enfekte olduğunu

Anti HBs: Daha önceden hepatit B virüsüyle karşılaşıldığını, kişide azda olsa ileriye dönük bağışıklık olduğunu gösterir

Anti HBC: Hastalığın klinik olarak ortaya çıkmasını belirtir.

Anti HBc IGG: Kronik hepatit B enfeksiyonunu

Anti HBc ve Anti HBs: Bunlar birlikte olursa, hepatit B olduğunu gösterir

Hbe Ag: Bu sadece HBs Ag pozitif serumda olur. Aktif olan virüs replikasyonunu gösterir, kanın fazla miktarda infekte olup, kronikleşme riskinin fazla olduğunu belirtir.

Anti HBe: Enfeksiyonun düşük seviyede olduğunu belirtir.

]]>
Hepatit B Beslenme https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-b-beslenme.html Tue, 04 Dec 2018 20:12:30 +0000 Hepatit B beslenme, hastalarının düzenli ve dikkatli beslenmeleri şarttır. Erken teşhis de daha kolay tedavi edilen hastalık ileri boyutlarda siroz ve karaciğer kanserine yol açabilir.  Hepatit b bir karaciğer hastalı Hepatit B beslenme, hastalarının düzenli ve dikkatli beslenmeleri şarttır. Erken teşhis de daha kolay tedavi edilen hastalık ileri boyutlarda siroz ve karaciğer kanserine yol açabilir.  Hepatit b bir karaciğer hastalığıdır. Cğerlerin iltihaplanmasıyla oluşan hastalık,  doğru bir beslenme gerektirmektedir. Karaciğere faydalı olan besinler tercih edilip, sağlıklı yaşam prensibi edinilmelidir.

Hepatit B hastaları nasıl beslenmelidir

Karaciğer fonksiyonlarını engelleyecek bir durum olmadığı sürece tek tedavi diyet ve beslemedir. Yeşil ve sarı sebzelerin ağırlıkta olduğu diyetlerde tuz en az seviyeye indirilmelidir. Karaciğer için çok faydalı olan, karnabahar, kabak, lahana, havuç, soğan  gibi sebzeler, nane,  böğürtlen, ıhlamur, adaçayı, kuru üzüm, incir, portakal, elma,  turunç gibi yiyecekler tüketilmelidir. Fazla açlık hissine düşmeden, günde 5-6 öğün halinde düzenli olarak yemek yemek gereklidir. Öncül enerji  ihtiyacı olduğundan   kompleks  karbonhidrat içeren, hazmı kolay olan tahıllı, sebze ve meyve tüketilmelidir.  1 yemek kaşığını geçmemelidir.  Günlük yağ tüketimi çok az olmalıdır. Demir ve A vitamini başta olmak üzere, mineralleri ve vitaminleri yüksek dozda almaya  dikkat edilmelidir.  Özellikle mevsiminde  kereviz, kırmızı pancar ve enginar sofralarda eksik olmamalıdır.  Karaciğeri yormayan uygun besinler dışında bitki kürleri de hepatit B hastaları için gereklidir.

Hepatit B Beslenme

Ahmet Maranki'nin tavsiye ettiği maydanoz kürü, doğru ve düzenli beslenmenin yanında ciğerleri temizleyen bir faktördür.

Maydanoz kürünün yapılışı:

1 avuç  yıkanmış temiz maydanoz, 1/2 litre klorsuz suda  3 taşım olacak şekilde kaynatılır.  Hazırlanan su sabah akşam olmak üzere 21 gün tüketilir. 21. günden sonra 10-15 gün ara verilip, 21 günlük maydanoz kürü tekrar uygulanır.

Hepatit B hastalarının dikkat etmesi gerekenler nelerdir

 • Günlük öğünlerini atlayarak uzun süreli aç kalmamalıdırlar
 • Çok yorulmamalı ve uykularını tam almalıdırlar.
 • Alkolden kesinlikle uzak durmalıdırlar.
 • Minerali ve vitamin, yüksek olan sebzeleri düzenli olarak tüketmelidirler.
 • Katı ve hayvanasal yağlar tüketmekten uzak durmalıdırlar.
 • Fazla kiloları vermeli, ideal kilo için sağlıklı yaşamalıdırlar.
 • Stresten uzak durmalıdırlar.
 • Doktora danışmadan  ilaç kullanmamalıdırlar.
]]>
Hepatit C Nedir https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-c-nedir.html Wed, 05 Dec 2018 15:10:48 +0000 Hepatit C nedir, Hepatit C bir tür RNA virüsüdür. Bilindik en ufak virüsler arasında yer alır. Virüsün yol açtığı karaciğer hastalığı Hepatit C olarak tanımlanır. Bağışıklık sistemine bağlı olarak oluşum Hepatit C nedir, Hepatit C bir tür RNA virüsüdür. Bilindik en ufak virüsler arasında yer alır. Virüsün yol açtığı karaciğer hastalığı Hepatit C olarak tanımlanır. Bağışıklık sistemine bağlı olarak oluşum gösteren hastalık birkaç hafta ya da yaşam boyu devamlılığını koruyan ciddi bir hastalık olarak devam edebilir. Spontan mutasyonun sık olduğu bir virüs olduğu için bağışıklık sistemi virüsü kontrol altına alabilmek için güçlük çeker. Hepatit C genelde kan yolu ile bulaşır. Hepatit C akut ya da kronik olmak üzere iki şekilde görülebilir. Akut hepatit C kişiye bulaştıktan sonra 6 ay kadar devam eden bir hastalık türüdür. Çoğu hastada akut Hepatit C kronik bir enfeksiyon halini alabilir.

Kronik Hepatit C yaşam boyu devamlılığını sürdürebilen, zamanla siroz, karaciğer kanseri ve hayati risk oluşturabilecek bir rahatsızlıktır. Hepatit C aşısı bulunmamakta ve genellikle hiçbir belirtiye yol açmadan seyretmektedir. Fakat kronik enfeksiyon, siroz ve karaciğerde yara oluşumuna neden olabilir. Bazı sirozlu hastalarda zaman içinde karaciğer kanseri, karaciğer yetmezliği ve ölümcül seyreden kanamaya neden olabilir.

Hepatit C genellikle kan nakli, hijyenik olmayan tıbbi ekipman ve kandan kana temas yolu ile bulaşmaktadır. Hepatit C için ribavirin ve Peginterferon standart kullanılan ilaçlar arasında yer alır. Tedavi düzenli yapıldığında hastalarda %60-80 iyileşme görülmektedir. Hepatit C nedeniyle siroz ya da karaciğer kanserine maruz kalan kişiler için tedavi olarak genellikle karaciğer nakline ihtiyaç duyulur. Fakat nakil olsa bile hastalığın nüksetme olasılığı oldukça yüksektir.

Hepatit C Belirtileri

Hepatit C genellikle her hangi bir belirtiye neden olmadan seyreden bir hastalıktır. Özellikle ufak çocuklarda her hangi bir belirti görülmeyebilir. Fakat büyük çocuklarda ve erişkinlerde şu belirtiler ortaya çıkabilir;

 • Kas ağrısı
 • Halsizlik
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Siyah renge yakın idrar
 • Kilo kaybı
 • Yağlı gıdalardan tiksinme
 • Eklem ağrısı
 • Çok sık olmasa da sarılık
Hepatit C Nedir

Kronik Hepatit C Nedir

Kronik Hepatit C akut enfeksiyonun ardından vücuttan atılamayan bir enfeksiyon anlamına gelir. Hastalık 10-14 yıldan daha uzun sürebilir. SGOT ve SGPT değerlerinin yüksek olması Hepatit C nedeniyle ortaya çıkan hasarın halen devam ettiğini gösterir. Karaciğer biyopsisi yapılarak hastalığın boyutu ve karaciğerde yol açtığı hasar tespit edilebilir. Kronik Hepatit C hastalarının yaklaşık %20'sinde siroz gelişme olasılığı yüksektir. Sirozlu hastaların ise %25'inde karaciğer yetmezliği görülebilir. Yine aynı şekilde siroz gelişen hastalarda karaciğer kanseri gelişme olasılığı da yüksektir. Karaciğer kanseri vücuda enfeksiyon girdikten yaklaşık 10-40 yıl sonra gelişebilir.

Hepatit C Tanısı

Hepatit C herhangi bir belirtiye yol açmadan seyredebileceği için doktorlar genellikle karaciğer fonksiyonlarını ölçmek için uyguladıkları testler ile yani rutin kontrollerde hastalığı teşhis edebilir. Ancak uygulanan testler hastalığın kronik mi yoksa akut mu olduğunu göstermez.

Hepatit C testi HCV karşı antikorların varlığını belirlemek amacıyla yapılan kan tetkikleridir. Uygulanan ilk test sonucu pozitif çıkmışsa, hastalığın boyutunu öğrenmek için tekrar bir kan tahlili yapılır. Yapılan ikinci kan tahlili hastalığın hangi boyutta olduğunu gösterir. Karaciğer enzimleri enfeksiyonun seyrine göre değişkenlik gösterebilir. Enfeksiyon vücuda girdikten yaklaşık 1,5-2 ay sonra enzimler artmaya başlar.

Hastalığı belirlemek için uygulanan bir diğer teşhis yöntemi de karaciğer biyopsisidir. Karaciğer biyopsisi karaciğerde meydana gelen hasarı belirlemek için uygulanır. Ancak biyopsi nedeniyle bazı riskler açığa çıkabilir. Bu nedenle hasar tespiti yapabilmek için birçok kan tahlili mevcuttur.

Görüntüleme yöntemleri ile de Hepatit C varlığı tespit]]> Yetişkinlerde Hepatit B Aşısı https://www.hepatit.gen.tr/yetiskinlerde-hepatit-b-asisi.html Thu, 06 Dec 2018 11:52:58 +0000 Yetişkinlerde Hepatit B Aşısı, özellikle hastalanma riski altında bulunan kişilere uygulanmaktadır. Hepatit B virüsü hastalığın ilerlemesi siroz denilen karaciğer harabiyeti, karaciğer kanseri ve ölümle sonuçlanabilmektedir. Yetişkinlerde Hepatit B Aşısı, özellikle hastalanma riski altında bulunan kişilere uygulanmaktadır. Hepatit B virüsü hastalığın ilerlemesi siroz denilen karaciğer harabiyeti, karaciğer kanseri ve ölümle sonuçlanabilmektedir. Süt çocuğu ve daha büyük çocuklarda yetişkin kişilere nazaran daha çok görülen bu rahatsızlıkta hasta kişilerin görünümleri her ne kadar normal gibi görünse de hastalığı diğer insanlara bulaştırabilmektedirler. 

 
HBV enfeksiyonu riski altında bulunan tüm yetişkinlerin bu aşıyı olması gerekir. Bu kişilere baktığımız zaman ise başta enfekte olmuş kişilerle cinsel temasta bulunan kişiler olmak üzere diğer erkeklerle cinsel ilişkide bulunan erkekler, damar yoluyla uyuşturucu alan kişiler, birden çok cinsel eşi bulunan kişiler, böbrek ve kronik karaciğer hastası olan kişiler, 60 yaşın altında bulunan şeker hastaları, HBV ile enfekte olmuş kişilerle birlikte yaşayan kişiler, hemodiyaliz hastaları ve HIV enfeksiyonu bulunan kişiler de risk grubu içerisinde yer alır.

Yetişkinlerde Hepatit B Aşısı
Yetişkinlerde Hepatit B aşısı 3 dozda yapılmalıdır. İlk doz yapıldıktan sonra ikinci dozun 4 hafta sonra, üçüncü dozun da bundan 5 ay sonra yapılması gerekir. Bu aşının bazı riskleri de bulunmaktadır. Pek çok kişi bu aşının Hepatit B enfekte olması ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Ancak bu aşıyla ilgili bazı problemler olduğu da söyleniyor. Aşı yapılan kişilerin 1-2 gün süre aşı yapılan yerde ağrı hissedilebilir. Ayrıca bazı kişilerde yüksek ateş de görülebilmektedir. Bunun dışında milyonda birden daha düşük bir ihtimalle ciddi alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
]]>
Hepatit B Aşısı Yan Etkileri https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-b-asisi-yan-etkileri.html Thu, 06 Dec 2018 21:49:10 +0000 Hepatit B aşısı yan etkileri, Hepatit B aşısının açık bir yan tesiri yoktur ve güvenli bir aşıdır. Nadiren olarak fazladan fazla miktarda içerisinde bulunan thimerosal kompanentine bağlanan şiş yerind

Hepatit B aşısı yan etkileri, Hepatit B aşısının açık bir yan tesiri yoktur ve güvenli bir aşıdır. Nadiren olarak fazladan fazla miktarda içerisinde bulunan thimerosal kompanentine bağlanan şiş yerinde eritem, kızarıklık, olarak halsizlik, miyalji yapabilmektedir.  Hepatit B virüsü parçalanarak hastalık inşa etme kabiliyeti ortadan kaldırılmakta ve etkisiz duruma sunulan bu mikrobun birtakım bölümleri alınarak yapılan aşılar bütün dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Aşının hastalık inşa etme ihtimali şüphesiz yoktur. Son Zamanlarda geliştirilen çağdaş aşılar yardımıyla bu hastalığa karşın çoğalış % 100 'e uzak olmayan bir korunma laf konusu olup bu aşının bedelinin hepsi devletimiz aracılığıyla karşılanmakta, hükümet memurları ve sigortalılar aşı amaçlı rastgele bir bedel ödememektedir.  Hepatit B kontrolsüz kan nakliyle, otoklava konmamış diş rehabilitasyonu ya da operasyon aletleriyle, iyi kaynamamış iğnelerle ve cinsî ilişkiyle bulaşan mikrobik bir sarılıktır. Bin hastadan birinde, karaciğer nakli yapılmadıkça ölümle biten bir gidiş gösterir.   

Hepatit B aşısı bu hastalığa karşın korur ve her sene bin bir hayatı kurtarır. Fakat bu aşının yan etkileri de vardır. Fransa'da hepatit B aşısının yan etkilerini seyretmek üzere kurulan Hepatit B Aşısı Birliği (REVAHB) başkanı Dr. P Jakubowitz şu şekilde demektedir: "İlk kez bir aşının bu derece çeşitli, ağır ve sık yan tesirlerine rastlıyoruz. Yan etki sıklığı tahminen binde birdir. Fransa'da 20 milyon birey aşı olmuş ve 20 000 birey aşıdan dolayı hastalanmıştır. Aşı 60 civarı çeşitli yan etki yapmaktadır ve bunlardan bir tanesi ne yazık ki çok fazla miktarda korkulan felçlere yöntem açan mültipl skleroz (beyinde felç yapıcı sertlikler) sağlık sorunudur. Yan etkiler 20-50 yaş arası en sıktır. Aşı süt çocuklarına bile yapılmaktadır. Aşının yan etkileri olduğu kesindir; fakat bunların sıklığı tam bilinmemektedir. Yan etki şunlardan bir tanesi olabilir:   

Hepatit B Aşısı Yan Etkileri
 • Cilt hastalıkları: Deride sertleşme bölgeleri, yüzde kırmızı döküntüler, minik katı kabartılar ve el sırtında halka biçimi oluşumlar.   
 • Siniri hastalıkları: mültipl skleroz, sinirlerin miyelin kılıflarını kaybetmeleri, Quillain-Barre tipi ilerleyen felçler.   
 • Bağışıklık hastalıkları; müzmin yorgunluk, periarteritris nodosa denilen damar irini.   
 • Romatizma (artrit, romatoid artrit).   
 • Göz bozuklukları.   
 • Kan hastalıkları: Kemik iliğinin kan yapışının duruşu (aplastik kansızlık).   
 • Hepatit.   
 • Bir teşhis konulamayan sağlık sorunları.   

Yan etkilerin sıklık sırası: b %40, h %17, c %9, d % 8. Dünyanın en ciddî tıp dergileri bu olguları yayımladılar. Herkesin hepatit B aşısı olması gerekmiyor. Aşıya ihtiyacı olanlar şunlardır: Tıp elemanı, kan bankası ve suni böbrek elemanı, sıkça kan nakline ihtiyacı olanlar, suni böbrek rehabilitasyonu görenler, damardan uyuşturucu bağımlıları, sıkça cinsî eş değiştirenler, yaşam kadınları ve onlarla ilişkide bulunanlar, evinde hepatit B taşıyıcısı olanlar, kalabalık yerlerde yaşayanlar (kışlalar, tutuk haneleri, yurtlar vb) ve hepatit B vakalarının sık olduğu bölgelere gidenler. Hepatit B aşısının tehlikesi fakat 1996'da anlaşılmaya başlandı. Bu konuda en son laf söylenmedi; çalışmalar sürüyor. Aşının gereğinden fazla miktarda uygulaması da firmaların ticari endişelerinden kaynaklanıyor.  

]]>
Hepatit C Aşısı https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-c-asisi.html Thu, 06 Dec 2018 22:54:29 +0000 Hepatit C aşısı, dünyada en sık görülen karaciğer hastalığıdır. Hepatit C virüsünün neden olduğu bu hastalık kan nakli ile bulaşmaktadır. Sadece kan yoluyla bulaşan hepatit C hapşırık, öksürme, sarılma, yiyecek ve Hepatit C aşısı, dünyada en sık görülen karaciğer hastalığıdır. Hepatit C virüsünün neden olduğu bu hastalık kan nakli ile bulaşmaktadır. Sadece kan yoluyla bulaşan hepatit C hapşırık, öksürme, sarılma, yiyecek ve içeçekler, bu yiyecek ve içeceklerin kaplarını paylaşma ya da tokalaşma ile bulaşmaz. Hepatit C virüsü taşıyan bir kişiden kan nakli yapılması yoluyla bulaşan bu hastalık aynı zamanda kan ile kirlenmiş kesici aletlerin de ortak kullanılması yoluyla bulaşabilmektedir. Kan ürünleri, kan ile bulaşan kesici veya sivri aletlerin kazaylae batması, aynı enjektör ucunun kullanılması gibi yollarla bulaşabilmektedir.

Hepatit C virüsü özellikle sık sık kan nakli yapan kişilerde, birden fazla kişiyle korunmadan cinsel ilişki kuranlarda, homodiyaliz hastalarında, sağlık çalışanlarında, uyuşturucu kullananlarda, damar içi aynı enjektörlerin birden fazla kullananlarda, HCV pozitif anneden doğan çocuklarda daha sık görülmektedir.  Hepatit C virüsünün bulaştığından şüphelenen kişiler ELİSA, RİBA gibi kan testleri yaparak virüsün bulaşıp bulaşmadığını öğreneblir. Bu testlerin sonucu pozitif çıkan kişilere PCR testi yapılarak ne kadar virüs olduğu tespit edilir. Ancak bu testler her zaman doğru sonucu göstermemektedir. Bir süre önce virüs ile karşılaşıp daha sonra iyileşen kişilerin yaptıkları testlerde de sonuç pozitif görünmektedir. Bu nedenle doğru sonuca ulaşmak için testler tekrarlanmalıdır. Ayrıca virüs vücuda girdikten heme sonra yapılan testlerin sonuçları da yanıltıcı olarak negatif görünebilir. Bağışıklık sistemi tarafından antikor üretilebilmesi için belli bir süre gereklidir. Böyle durumlarda erken tanı koyulabilmesi için doğrudan PCR testi yapılmalıdır. Karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanseri olarak belirtisini gösteren hepatit C başka bir belirti göstermemektedir. Hepatit C'nin tedavisinde öncelikle karaciğer hastalığı ve siroz önlenemye çalışılmaktadır. İğne ve hap kullanımı birlikte yapılarak virüs ortadan kaldırılır. Hepatit C aşısı yoktur. Dengeli ve düzenli beslenme ve ilaç tedavisiyle bu hastalık ortadan kalkabilir. Emzirme dönemindeki annelerde bulunan hepatit C virüsü bebeğe emzirme yoluyla bulaşmaz. Ancak meme başında yara ya da kanamalı çatlak varsa bulaşıcı olabileceğinden bebek emzirilmemelidir. İki eş arasında yapılan düzenli cinsel ilişkde bu virüs bulaşmaz. Ancak birden fazla kişiyle korunmadan girilen ilişkilerde bulaşma riski daha fazladır.

Hepatit C Aşısı

Böcek ve sivrisinek sokması yoluyla hepatit C virüsü bulaşmaz. Sterilize edilmeden yapılan dövme, piercing, akupuntur gibi işlemler yolyla da bulaşabilir. Halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, bulantı, kusma, idrar renginde koyulaşma ve gözlerde sararma gibi belirtiler göstermektedir. Günümüzde Hepatit C'nin tedavisi bulunmaktadır. Pegile interferonlar ve ribavirinin birlikte kullanılarak hastalıktan büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. %70-80 oranında kurtulma sağlayan bu ilaçların kullanılmasının yanı sıra düzenli beslenme de oldukça önemlidir. Hepatit C virüsünden korunmak için aşı uygulanmamaktadır. Virüsün bulaşma ve tedaviye başlama süresinin kısa olması, yaş faktörü, virüs miktarı gibi etkenler tedavinin iyileşme sürecinde rol oynamaktadır.

]]>
İbrahim Saraçoğlu Hepatit B https://www.hepatit.gen.tr/ibrahim-saracoglu-hepatit-b.html Fri, 07 Dec 2018 15:55:30 +0000 İbrahim Saraçoğlu Hepatit B, hastaları için etkili kürler yayınlamıştır. Burada bunları bulacaksınız. İbrahim Saraçoğlu maydonoz kürü, üç çeşitli biçimde hazırlanıyor. Çöküntü amaçlı ve vücudu arın İbrahim Saraçoğlu Hepatit B, hastaları için etkili kürler yayınlamıştır. Burada bunları bulacaksınız. İbrahim Saraçoğlu maydonoz kürü, üç çeşitli biçimde hazırlanıyor. Çöküntü amaçlı ve vücudu arındırmak amaçlı meydana gelen maydanoz kürü tariflerini anlatacağız. Bu yazımız Hepatit B hastaları amaçlı maydanoz kürünün yapılışı ile alakalı. Hepatit B hastaları amaçlı Prof. Dr.  İbrahim Saraçoğlu, bilhassa lavanta kürü tavsiye ediyor .   

Maydanoz Kürü Hepatit B Hastaları İçin

İbrahim Saraçoğlu maydanoz kürü, üç çeşitli biçimde hazırlanıyor. 

Hepatit B hastaları amaçlı İbrahim Saraçoğlu Maydonoz Kürü Tarifi 

1/2 litre kaynamakta meydana gelen suya 10-12 tane maydanozu ilave ediniz. Suyu ağzı kapalı olarak hafif ateşte üç dk haşlayınız. Soğuduktan daha sonra suyunun yarısı erken kahvaltısından 1/2 saat önce ya da kahvaltıdan en az bir saat daha sonra öbür yarısı da akşam yemeğinden 1/2 saat önce ya da akşam yemeğinden en az bir saat daha sonra içilir. Her gün kıtır olarak hazırlanması gereklidir.  Akşam içilmesi amaçlı kalan öbür yarısını mutlaka buzdolabında savunma altına alınız. Maydanoz kürü amaçlı çeşitli tarifler de mevcuttur.   

Hepatit B'ye karşı lavanta kürü

Lavantanın içerdiği etkin Maddelerin kendine özgü bir sistematiği var ve bütün karaciğer metabolizmasını mucizevi bir biçimde düzenleyebiliyor.  Prof. Dr.  İbrahim Saraçoğlu,  lavantanın hepatit B ve Hepatit tedavisinde bir çare meydana geldiğini öne sürerek,  lavantadaki etkin maddelerin karaciğer kanserine neden meydana gelen Hepatit B ve C virüsünü baskı altına aldığını söylüyor. Prof.  Saraçoğlu'na göre; lavanta Hepatit'i karaciğerden tamamı ile atamıyor, fakat yılda bir uygulanacak  lavanta kürü ile sağlık sorunu baskı alt kısmında tutabiliyor. Lavanta kürü uygulayanların karaciğer ölçümlerinde,  kısa sürede belirgin bir iyileşme gözleniyor. Lavanta, en az 14 tane sedatif özelliği meydana gelen etkin madde içeriyor. Aroma terapide kullanılan çoğu bitkiden bir tanesi meydana gelen lavantanın kullanım sebeplerinden bir tanesi budur.  

İbrahim Saraçoğlu Hepatit B
Virüsler bastırılıyor. Lavantanın içerdiği etkin maddelerin kendine özgü bir sistematiği var. Bütün karaciğer metabolizmasını mucizevi bir biçimde düzenleyebiliyor. Karaciğer metabolizmasının sağlıksız çalışmasından ötürü büyüyen Enzim değerlerinin kısa zamanda kontrol altına alınmasında ve bir daha kısa zamanda normal değerlerine inmesinde, lavanta kürü bulunmaz bir nimet. Bilhassa Hepatit B ve Hepatit C virüslerinin aktive olabilmelerine karşın,  karaciğer metabolizmasının sağlıklı çalışmasını ve kuvvetli kalmasını sağlayabiliyor. Böylelikle virüsler bastırılarık hizmete geçmeleri önlenmiş olabiliyor. Lavanta kürü, bu virüslerin karaciğer dokusunda kansere ya da siroza dönüşme riskine karşın da mükemmel bir önleyici rolünün olabileceği gerçeğini de meydana koyuyor. Karaciğer metabolizmasının itinalı çalışmasında, lavanta çiçeklerinde yer alan 1,8 cineole,  Delta3- carene ve herniarin ağırlıklı olarak etkin varken, yaprakların içerdiği beta-pinenede karaciğer enfeksiyonuna karşın adeta naturel bir antibiyotik olarak vazife yapmaktadır.  Benzer zamanda lavantanın yapraklarında yer alan bornyl - acetate etkin maddesi de antiviral olarak vazife yapmaktadır. Lavantanın gerek çiçeklerinde gerekse de yapraklarında moleküler yapıları ve etkin özellikleri açısından birbirlerinden tamamiyle çeşitli maddeler bulunmaktadır. Bu amaçla kullanılacak lavantanın, 1 seneden fazla miktarda beklememiş olmasına itina gösterilmelidir. Aktarlardan alınacak lavantanın yalnızca çiçeklerinin değil, eşit oranda yapraklarının da yer almasına itina gösterilmelidir. Lavanta yağı daha etkin olur düşüncesi ile şüphesiz kullanılmamalıdır .
]]>
Hepatit B Değerleri https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-b-degerleri.html Sat, 08 Dec 2018 11:28:22 +0000 Hepatit B Değerleri, Hepatit B virüsü oldukça tehlikeli sonuçlara neden olan virüslerdir. Bundan dolayı gerekli kan testlerini yaptırmalı ve Hepatit B değerleri tespit edilerek, virüslerin çoğalması önlenmelidir. Hepatit B Hepatit B Değerleri, Hepatit B virüsü oldukça tehlikeli sonuçlara neden olan virüslerdir. Bundan dolayı gerekli kan testlerini yaptırmalı ve Hepatit B değerleri tespit edilerek, virüslerin çoğalması önlenmelidir. Hepatit B hastalığını oluşum açısından incelediğimizde, Hepatit B hastalığı, virüsün vücuda alınmasıyla. Hepatit B hastalığı temel olarak sindirim sistemleri organımız olan karaciğer hastalığıdır. Karaciğerlerde biriken, sonrasında bu virüslerin çoğalması özelliğinden dolayı ilerleyen süreçlerde önü alınamayan ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Günümüzde dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de en çok yakalanılan hastalıkların başında yer almaktadır. Yani hasta virüslerin olduğundan habersiz bir şekilde yaşamlarına devam eder. İlerleyen süreçte çoğalması ile birlikte belirtileri meydana gelir. Çoğu hastalarda karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliği gibi ciddi hastalıklara neden olarak, işin içinden çıkılması güç duruma dönüşebilmektedir. Bundan dolayı, yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizde her üç kişiden bir kişi Hepatit B virüsü taşımakta ve bu Hepatit B virüsü taşıyanlardan her on kişiden biri hepatit virüsü taşıdığından habersizdir. Bundan dolayı Hepatit B virüsü bulunup bulunmadığını öğrenmek amacıyla yapılan Hepatit B değerleri testin ne kadar önemli olduğunu anlamaktayız. En yakın hastanede Hepatit B değerleri testi yaptırarak Hepatit B değerleri üç aşamada testler gerçekleştirilerek kesin ve net sonuçlar elde edebiliriz. Hepatit B değerleri için tek bir seferliğine kan testini yaptırarak, üç farklı sonuçları inceleyerek Hepatit B değerlerini öğrenebilirsiniz. Hepatit B değerlerini en yakın sağlık ocağında dahi yaptırabilirsiniz. Hepatit B değerlerini üç ayrı başlık altında inceleyerek sonuç olarak tek bir sonuca ulaşmak amacıyla her birini ayrı başlık altında açıklayacak olursak;

Hepatit B Yüzey Antijen Değerleri; Hepatit B yüzeysel sonuçları negatif veya pozitif olarak çıkar. Pozitif çıktığı takdirde vücudunuzda Hepatit B virüsü yer almaktadır. Bu oluşan Hepatit B hastalığı gerçekleşmiş olur. Bunun iki farklı yoldan gerçekleşme ihtimali vardır. Ya akut yada kronik bir Hepatit B hastalığına sahipsiniz demektir. Ve bundaki süreç önemlidir. Hepatit B virüsü olan hastalar başka insanlara bu virüsü bulaştırabilir.

Hepatit B Değerleri
Hepatit B Yüzey Antikor Değerleri; Hepatit B yüzey antikor değeri genellikle Hepatit B hastalığı önceden tespit edilen ve tedavisi gerçekleşen hastalarda önemlidir. Çünkü bu tedavilerin nasıl bir etki gösterdiği ölçümü yapılan değerdir. Hepatit B yüzey antikor değeri pozitif çıkanlarda genel olarak hepatit B virüsü olan hastaların bu virüslerden kurtulduğu anlamına gelmektedir. Yapılan Hepatit B tedavisinin ve aşının olumlu sonuç verdiği ile birlikte hastanın bundan sonraki süreçte hiçbir şekilde başka insanlara Hepatit B virüsü bulaştırmayacağı anlamına gelmektedir.

Hepatit B Çekirdek Antikor Değeri; Hepatit B çekirdek antikor değeri, diğer iki değerlerle bağlantılıdır. Ve sonucu diğer ikisinde bulunan virüslerin azalması yani iyileşme sürecine girdiği anlamına gelmektedir. Bundan dolayı, sonuç pozitif çıktığı takdirde virüslerin azalmadığı yani hastalığın devam ettiğinin anlamına gelir. Negatif çıktığı takdirde daha önceden hastalığın çıktığı ve ileride tekrar gerçekleşebileceği anlamına gelebilmektedir. Bu testin asıl önemli olan tarafı; çıkan virüslerin nerede bulunduğu öğrenilmektedir. Yani eğer pozitif sonuç sonrası, yüzey antikoru ve çekirdek antikoru ile birlikte görülmüşse Hepatit B hastalığın başlangıç evresi anlamına gelmektedir. Ve tedavi sürecine girildiği takdirde tedaviye olumlu yanıt verme ihtimalinin yüksek olması anlamına gelmektedir.
]]>
Bebeklerde Hepatit B Aşısı https://www.hepatit.gen.tr/bebeklerde-hepatit-b-asisi.html Sun, 09 Dec 2018 05:43:48 +0000 Bebeklerde Hepatit B Aşısı, Hepetit B hastalığı oldukça önemli bir karaciğer hastalığıdır. Bundan dolayı, bebekler doğar doğmaz ilk olarak Hepatit B aşısı yapılır. Hepatit B hastalığı karaciğerlere alınan virüsl Bebeklerde Hepatit B Aşısı, Hepetit B hastalığı oldukça önemli bir karaciğer hastalığıdır. Bundan dolayı, bebekler doğar doğmaz ilk olarak Hepatit B aşısı yapılır. Hepatit B hastalığı karaciğerlere alınan virüslerin çoğalması ile birlikte ileri süreçlerde çoğalan bu virüslere vücudunun hiç bir reaksiyon göstermemesi sonucu, önü alınmadan çoğalan virüsler, karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliği gibi ciddi hastalıklara sebeb olmaktadır. Bundan dolayı, Hepatit B aşısının çok önemli bir yeri vardır. Türkiye'de yapılan araştırmalar sonucunda her üç kişiden biri Hepatit B virüsü taşımaktadır. Ne yazık ki bu virüsler ilk vücuda alındığında hiç belirti uyandırmaması sonucu, sinsi bir şekilde çoğalmaktadır. İlerleyen dönemlerde vücudun Hepatit B virüsüne karşı bağışıklık göstermemesi ile birlikte çoğalarak, hasta sonradan farkına varmaktadır. İlerleyen zamanlarda Hepatit B virüslerin varlığından haberdar olunduğu için önü alınamaz.  Bebeklerde yapılan Hepatit B aşısı, bebeklerde doğumla birlikte ilk olarak vücuda ölü yani hiçbir zararı olmayan Hepatit B virüsü enjekte edilir. Böylece vücut ilk olarak bu tehlikeli virüsü tanır. Ve ilerleyen yıllarda bu virüsleri tanımakla birlikte vücudun bağışıklık sistemleri daha güçlü bir şekilde, Hepatit B virüsü ile mücadele etmesini sağlar. Hepatit B virüsü yapılış aşaması olarak ise, tek dozdur. Fakat bu dozları farklı süreçlerde bölünerek uygulanır. Bizde sizler için bu süreci ve Hepatit B aşısı yan etkilerini ile Hepatit B aşısı yaptırmanın zararlı olduğu durumları ayrı başlıklar altında açıklayacak olursak;

Bebeklerde Hepatit B Aşısı Enjekte Edilirken İzlenen Periyodik Süreç; Bebeklerde Hepatit B aşısı, iki farklı süreç çerçevesinde yapılır. Bunlardan ilki; öncelikle bebek doğar doğmaz hastanede ilk aşısı gerçekleşir 0. ayda yapılan 1. doz aşıdan sonra ikincisi bir ay sonra yapılır. Ardından 5 ay süre sonra son aşısı yani bebek 6. aylık iken 3 doz yapılarak Hepatit B aşısı gerçekleşir. Bir diğer uygulanan Hepatit B aşısı verilme şekli ise; ilk olarak bebekler 0. aylıkta iken ilk doz verirlir. Ardından tekrardan bir ay sonra kadar 2. doz verilir. Tekrardan bir ay sonra 3. doz verilir. Son olarak 4. doz ise 3. dozdan 11 ay kadar sonra yapılarak Hepatit B aşısı gerçekleşir. Bu süreçleri genel olarak doktor tarafından belirlenir. Ve bebeğe uygun Hepatit B aşısı vurulma periyodiği belirlenir.

Bebeklerde Hepatit B Aşısı
Bebeklerde Hepatit B Aşısı Yan Etkileri Ve Sonrası; Bebeklerde Hepatit B aşısı yapılırken genel olarak şişkinlikler ve kızarıklar aşının yapıldığı bölgede meydan gelir. Ayrıca Hepatit B aşısı yapılan bölgelerde ilk 2 gün kadar ağrılar meydana gelir. Bundan dolayı, bebeğinizde huzursuzluk meydana gelebilir. Bununla birlikte her on Hepatit B aşısı yaptıran bebeklerden birinde yüksek ateşlenmeler meydana gelir. Yüksek ateşlenmelere maruz kalabilmesi ihtimalini göz önünde bulundurarak doktor kontrolünde ateş düşürü ilaçları tedarik edebilir. Ateşlenme esnasında bebeğinize verebilirsiniz. Bunun dışında milyonda birde olsa bazı bebeklerde Hepatit B aşısına karşın alerjik durumlar meydana gelebilir. 

Bebeklerde Hepatit B Aşısı Enjekte Etmenin Zararlı Olduğu Durumlar; Bebeklerde Hepatit B aşısı gerçekleştirmenin bazı zararlı durumları vardır. Bunlar ilk olarak yeni doğan bebeğiniz doğum kilosu 2 kg altında ise kesinlikle yapılması sakıncalıdır. İlerleyen günlerde bebeğiniz kilo olarak toparladığı takdirde yaptırabilirsiniz. Bir diğeri ise; ilk aşınızı yaptırdığınızda bebeğiniz alerjik reaksiyon gösteriyorsa, diğer dozları kesmeli ve direkt olarak doktorunuza başvurmalısınız. Kesinlikle diğer dozları yaptırmayın aksi takdirde ciddi rahatsızlara neden olabilir.
]]>
Taşıyıcı Hepatit B https://www.hepatit.gen.tr/tasiyici-hepatit-b.html Sun, 09 Dec 2018 06:03:59 +0000 Taşıyıcı Hepatit B, Hepatit B ismi verilen bir virüsün neden olduğu bir çeşit karaciğer rahatsızlığıdır. Halsizlik, iştahta azalma görülmesi, mide bulanması, karı ağrısı, göz kısmında ve ciltte sarama olması ve Taşıyıcı Hepatit B, Hepatit B ismi verilen bir virüsün neden olduğu bir çeşit karaciğer rahatsızlığıdır. Halsizlik, iştahta azalma görülmesi, mide bulanması, karı ağrısı, göz kısmında ve ciltte sarama olması ve tüm bedenin ağrıması ve kırılıyormuş hissi vermesidir. Halk tarafından sarılık olarak bilinmesine karşın Hepatit C olan bireylerin %70-80 'inde gözlerde ve ciltte sarılık gözlenmez. Bu sebeple kişi sarılık olup olmadığını anlamaz bile. Birkaç hafta ya da ay sürebilmektedir. daha sonra kendiliğinden geçmektedir. Önerilebilecek herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. En önemli husus bol istirahat edilmeli ve beden dinlendirilmelidir. Bir oranlama yapacak olursak  yurdumuzda her üç bireyden bir tanesi hayatının herhangi bir sürecinde Hepatit B rahatsızlığı geçirmektedir.

Hepatit B Taşıyıcılığı Nedir

Hepatit B virüsü bulaşmış olan bireylerin %90 'ı tümden şifa bulmaktadır. Yani hastalığa neden olan mikrop vücudu tümden terk etmektedir. Ne yazık bu virüsü taşıyan hastaların%10'unda mikrop vücudu terk etmez ve vücutta yer etmeye devam eder. Bu hastalığa yakalandıktan sonra hastalık bitiminde bu mikrop vücutta taşınmaya devam ediliyorsa bu durumda olan bireylere Hepatit B taşıyıcısı diğer ismi ile Hepatit B portörü denmektedir. Halk tabirince gizli sarılık olarak adlandırılan durum, yani hastalığın vücudu terk etmesine rağmen mikropların terk etmemesidir.

Taşıyıcı olan bireylerin özel bir şikayeti bulunmamaktadır. Ancak sağlık kontrolleri esnasında ve genellikle kan bağışı yapımı esnasında tahlil sonuçlarında ortaya çıkmaktadır. Bu taşıyıcı olma süreci ömür boyu devam etme olasılığı olan bir rahatsızlık türüdür. 

Taşıyıcı Hepatit B
Hepatit B taşıyıcısı olmanın iki tane riski bulunmaktadır. 
 • Birincisi ev halkına ve yakın çevresine hastalığı bulaştırma ihtimali
 • İkincisi ise bu rahatsızlığın aktif bir hale dönüşerek karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri gibi ciddi sorunlara yol açabilme ihtimalinin bulunmasıdır.
Hepatit B taşıyıcılığı rahatsızlığının şimdilerde uygulanabilen bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Fakat taşıyıcılığın siroz rahatsızlığına ve karaciğer kanserine dönüşme riskinin düşük olması ve uygulanabilmesi açısından kolay bir kısım tedbirlerle bulaşma riskinin önlenebilmesi olası olduğundan dolayı sıkıntı yapılacak bir durum söz konusu  olmamalıdır. Yani gündelik yaşamlarını kısıtlayacak bir durumla karşılaşmazlar.

Taşıyıcılığın Siroza Dönüşmesini Nasıl Önleyebiliriz

Hepatit B taşıyıcısı olan kişilerin karaciğerleri yük altında gibidir. Bu sebeple taşıyıcılığın aktif bir hal alarak siroz rahatsızlığına ve karaciğer kanserine dönüşmesini önlemek amaçlı karaciğeri daha fazla yük altına koymamak fikri ile yaklaşmak en doğru şey olacaktır. Bu nedenle :

 • Alkol içerikli ya da direkt alkol ve fermantasyon ürünü içecek tüketiminden ciddiyetle kaçınılmalıdır.
 • Katı haldeki yağlar ve katı yağlar ile pişirilmiş olan yemeklerden ( teryağı, margarin, etin yağlı bölgeleri) olabildiğince kaçınılmalıdır.
 • Kimi ilaçların karaciğere olumsuz yan etkileri olduğundan dolayı uzman bir hekim tarafından önerilmedikçe kulaktan dolma bilgiler ile ilaç alınmamalıdır. Bu sebeple hastalığı geçiren kişinin doktoru bu çeşit bir rahatsızlığı olduğu konusunda uyarması gerekmektedir.
 • Uzman doktorun önermiş olduğu kontroller aksatılmadan devam edilmelidir. Kontrol sıklığı hastalığın ilerlemesine bağlı olarak uzman hekim tarafından belirlenmelidir. Kontroller esnasında bu rahatsızlığın aktifleştiğini gösteren bir takım tespitler saptansa bile kesinlikle siroza dönüşeceği bakımından sıkıntı yapmaya gerek yoktur. Eğer ilerleme gibi bir durum söz konusu olur ise bu ilerleme eğilimini durduracak tedavi şekilleri uygulanmaktadır. En önem arz ede]]> Hepatit B https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-b.html Mon, 10 Dec 2018 00:39:37 +0000 Hepatit B, hepatit hastalığına sebep olan virüslerden biridir. Hepatit ise, karaciğer iltihabı anlamına gelmektedir. Hepatit B virüsü ile meydana gelen hastalık ilk olarak karaciğere yerleşip burada çoğalarak zaman içinde Hepatit B, hepatit hastalığına sebep olan virüslerden biridir. Hepatit ise, karaciğer iltihabı anlamına gelmektedir. Hepatit B virüsü ile meydana gelen hastalık ilk olarak karaciğere yerleşip burada çoğalarak zaman içinde karaciğeri tahrip edebilecek boyutlara ulaşan ve meydana getirdiği hastalık ile çok ağır tablolara neden olan bir virüs türüdür. Aynı zamanda bulaşıcı da olan hepatit  B virüsüne, ülkemizde yaklaşık olarak her üç kişiden biri yakalanmaktadır ve her on kişiden biri de taşıyıcı konumunda bu hastalığı çevresindeki kişilere yaymaktadır.

  Hepatit B Belirtileri:  Hepatit B hastalarında genellikle hiçbir belirti görülmemektedir ve hastalık genellikle taramalarda, başka hastalık için yapılan tahlil sonuçlarında ya da kan bağışı sırasında tesadüfen öğrenilmektedir. Ancak, hepatit B hastalığının 2 ile 6 ay arası süren kuluçka döneminin ardından bazı belirtiler de görülebilmektedir. Bu belirtiler;

  Hepatit B

  • Kişide aşırı derecede halsizlik ve yorgunluk hissinin bulunması
  • Kişinin yemek yeme isteğinin azalması
  • Mide bulantısı ve yediklerini geri çıkarma
  • Kişinin göz aklarında ve derisinde sararmalar görülmesi
  • İdrar renginin normalden daha koyu olması ve dışkının normalden açık olması
  • Karın bölgesinde ağrı ve karaciğer bölgesinde hassasiyet, olarak tanımlanmaktadır.

  Hepatit B virüsü bulaştığı kişi üzerinde üç farklı yol izlemektedir. Birinci yolda, bağışıklık sistemi kuvvetli olan bir kişiye bulaşmış ise, kişinin vücudunda antikor isimli koruyucu maddeler oluşmakta ve bu antikorlar belli bir düzeyde kalmaktadır. Bu durumda, kişi doğal olarak aşılanmış durumdadır ve artık iyileşmiş olan bu kişi ömrü boyunca hepatit B virüsünden korunacaktır. İkinci yolda, koruyucu antikorların olması gereken düzeye ulaşamamaları durumunda, virüsü kapan kişi taşıyıcı olarak kalmakta, hastalığın yayılması için büyük tehlike yaratmakta ve gizli taşıyıcı olarak çevresindeki kişilere bu virisi yaymaktadır. Bu taşıyıcnın, yıllar sonra karaciğer kanserine yakalanma ya da organlarında hasar oluşması ile karaciğer yetmezliğine yakalanma olasılığı yüksektir. Son olarak üçüncü yolda ise, bu koruyucu antikorlar kişide hiç oluşmamıştır ve kişiye bulaşmış olan virüs her zaman güçlü durumdadır. Bu durumda kişinin vücudu virüse yenik düşmektedir ve karaciğer fonksiyonları bozuk ve karaciğer enzimleri yüksek olduğu için aktif olarak hasta konumunda olması söz konusudur. Bu kişide hastalık hızla yayılmakta ve karaciğer yetmezliğine, ya da yavaşça yayılarak karaciğer kanserine doğru yol almaktadır.  

  Hepatit B hastalığında hedef organ olan ve vücudu toksit maddelerden temizleyip, safrayı sentezleyerek kana veren, pek çok önemli proteinleri sentezleyen ana organ olan karaciğer, karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında da çok önemli bir yere sahiptir. Hepatit B virüsü karaciğer dokusunu oluşturan hücreleri tutmakta ve bu hücrelerin zaman içerisinde fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelmesini sağlayabilmektedir. Bunun sonucunda da karaciğer zedelenerek hücre ölümleri başlamakta ve son olarak karaciğerde doku kaybı gelişmesi sonucunda geri dönüşü olmayan organ hasarına sebep olabilmektedir.

  Hepatit B Virüsünün Bulaşma Yolları: Hepatit B virüsünün en yaygın bulaşma yöntemi cinsel yolladır. Çünkü, cinsel ilişki sırasında ter ve tükürük yolu ile bu virüs diğer kişiye kolaylıkla geçebilmektedir. Bunun yanı sıra kan yolu ile de hepatit B virüsü bulaşabilmektedir. Bu daha çok sterilizasyon yapılmayan ameliyat ortamında, yine makas ve tıraş bıçağı gibi aletlerin sterilizesi tam olarak yapılmayan kuaförler aracılığıyla ya da uyuşturucu kullanıcılarının enjektörleri ortak kullanması gibi durumlar ile olabilmektedir. Ayrıca, hepatit B virüsü taşıyıcı kimse hamile kaldığında doğum esnasında virüsü bebeğe de bulaştırabilmektedir.

  Hepatit B virüsü her ta]]> Hepatit C https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-c.html Mon, 10 Dec 2018 07:54:25 +0000 Hepatit C, özellikle de karaciğeri etkileyen bir enfeksiyon türüdür. Hastalığa, hepatit C virüsü  sebep olmaktadır. Hepatit C, genel olarak herhangi bir belirti göstermez, ancak kronik enfeksiyon, karaciğerde yara oluşmasın Hepatit C, özellikle de karaciğeri etkileyen bir enfeksiyon türüdür. Hastalığa, hepatit C virüsü  sebep olmaktadır. Hepatit C, genel olarak herhangi bir belirti göstermez, ancak kronik enfeksiyon, karaciğerde yara oluşmasına ve uzun yıllar sonra siroza yol açabilir. Bazı durumlarda, sirozlu hastalarda, karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri ya da ölümcül kanamaya sebep olabilecek, yemek borusu ve midedeki damarlarda aşırı şişmeye kadar yol açabilir.


Hepatit C, insanlara  özellikle damar içi ilaç kullanılması uygun olmayan tıbbi ekipman ve kan nakilleri yardımıyla kandan kana temas yoluyla geçer. Dünya genelinde tahminin edilen hepatit C taşıyan insan sayısı 130–170 milyon olarak bilinmektedir. Bilim insanları, hepatit c yi araştırmaya 1970 yıllarında başlamışlar ve varlığını, 1989’da doğrulamışlardır. Virüsün, diğer hayvanlarda hastalığa yol açtığına dair herhangi bir bilgi bulunamamıştır. Peginterferon ve ribavirin, hepatit c için kullanılan standart ilaçlardır. Tedavi edilen insanların %50 si ve 80’ini iyileştirmektedir. Siroz ya da karaciğer kanseri baş gösteren insanların, karaciğer nakline ihtiyaçları olabilir fakat virüs, genel olarak nakil sonrasında tekrar ortaya çıkabilir. Hepatit C için herhangi bir aşı yoktur.

İşaret ve belirtileri

Hepatit C, hastaların yalnızca %15’inde şiddetli belirtilere yol açmaktadır. Belirtileri şunlardır; iştahta azalma, yorgunluk hissi, mide bulantısı, kas veya eklemde ağrı ve kilo kaybı da dahil olmak üzere genellikle hafif ve belirsizdirler. Sadece birkaç şiddetli enfeksiyon rahatsızlığı sarılıkla ilişkilendirilir. Enfeksiyon, genç kadınlarda diğerlerine göre daha fazla olmak üzere insanların %10 ve %50’sinde tedavi olmadan geçmektedir.

Hepatit C
Kronik enfeksiyon

Bu virüse maruz kalan insanların yüzde 80'nin de kronik enfeksiyon görülmektedir. Çoğunluğun, enfeksiyonun ilk on yılında ya düşük oranda belirti göstermesi ya da hiç göstermemesine karşılık  kronik hepatit C yorgunlukla bağlantılı olabilir. Hepatit C, uzun yıllar boyunca enfekte olmuş insanlarda, siroz ve karaciğer kanserinin başlıca nedenidir. Enfekte olan insanların %10 ve %30’unda 30 sene içerisinde siroz ortaya çıkar. Siroz, aynı zamanda Hepatit B ya da Hepatit C  ile enfekte olanlarda, alkol bağımlılarında ve erkeklerde daha yaygın olarak görülmektedir. Siroz görülen hastaların karaciğer kanserine yakalanma oranı yirmi kat daha fazladır ki bu yıllık %3  orandır. Alkol bağımlıları için risk, 100 kat daha fazla artmaktadır. Hepatit C, siroz vakalarının %27’sinin ve karaciğer kanseri vakalarının %25’inin sebebini oluşturur.

Karaciğer sirozu, karaciğere bağlı damarlarda yüksek kan basıncı oluşumuna, karında su birikmesine, özellikle mide ve yemek borusunda kolayca yaralanma ve kanamalara, damar genişlemelerine, sarılığa ve beyin hasarına neden olabilir. Hepatit C, aynı zamanda, nadiren kronik deri hastalığı, diyabetle bağlantılıdır. Hepatit C virüsü; küçük, sarılı, monokataner, pozitif duyulu bir RNA virüsüdür.  Hepatit C, yedi büyük soy yapıya sahiptir. ABD de, soy yapı 1, vakaların %70’ine neden olurken soy yapı 2, %20’sine ve diğer soy yapıların her birisi, vakaların %1’ine neden olur. Soy yapı 1, aynı zamanda, Güney Amerika ve Avrupa’da en yaygın olarak görülen soy yapıdır. 

Bulaşma
Gelişmiş ülkelerde başlıca bulaşma yöntemi, damar içi ilaç kullanımlarıdır. Gelişen ülkelerde, başlıca teknikler, kan nakilleri ve güvenli olmayan tıbbi prosedürlerdir. Vakaların %20’sinde bulaşma sebebi bilinmiyor ancak bu vakaların çoğunun muhtemel sebebi Damar içi ilaç kullanımıdır.

Damar içi ilaç kullanımı
Dünyanın pek çok bölgesi, hepatit C için büyük bir risk faktörüdür. 77 ülke için yapılan bir araştırma, Birleşik Devletler ve Çin de dahil olmak üzere 25]]> Akut Hepatit https://www.hepatit.gen.tr/akut-hepatit.html Mon, 10 Dec 2018 14:51:23 +0000 Akut Hepatit, Akut Hepatit, Hepatit genel olarak vücuda alınan virüslerin genel adıdır. Bunlar; Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C ,Hepatit D ve Hepatit E gibi virüslere verilen adıdır. Akut Hepatit, ise bu virüslerin karaciğere alınm Akut Hepatit, Akut Hepatit, Hepatit genel olarak vücuda alınan virüslerin genel adıdır. Bunlar; Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C ,Hepatit D ve Hepatit E gibi virüslere verilen adıdır. Akut Hepatit, ise bu virüslerin karaciğere alınması ile oluşan iltihaplanmalara bağlı olan hastalığın adına Akut Hepatit ismi verilir. Bundan dolayı, belirtilen virüsler karaciğerle alınması ve karaciğerde çoğalması ile oluşan iltihaplanma sonucu Akut Hepatit gerçekleşir. Vücudumuzun sindirim organı olan karaciğerlerimiz, incelendiğinde bu virüslerin ne kadar tehlikeli olduğu anlaşılmaktadır. Karaciğerlerimiz vücudumuzdaki kanların temizlenmesi ile arındırılan mikrop ve toksinleri idrar yoluyla vücuttan atılmasını sağlar. Bundan dolayı, kanımıza karışan her hangi bir başka kan ve başka insanlardan bulaşan virüsler karaciğerleri yıpratmaktadır. Bundan dolayı, bu yıpranmalar sonucu karaciğerlerde iltihaplanma sonucu Akut Hepatiti gerçekleşir. Fakat gerekli tedavileri yapıldığı takdirde Akut Hepatiti vücuttan idrar yoluyla atılabilir. Akut Hepatiti vücuttan atılması, vücuda alınan Hepatit virüslerinin vücuttan atılması ile orantılıdır. Bundan dolayı Akut Hepatiti diğer Hepatit vürüsleri ile bağıntılıdır. Bizde Akut Hepatitine neden olan virüsleri ayrı başlıklar altında açıklayarak; Akut Hepetitinin hangi virüse neden olunmuşsa, bu Hepatit virüslerin iyileşme süreci ve Akut Hepatite neden olan taraflarını inceleyecek olursak;

Akut Hepatitine Neden Olan Hepatit A Virüsü; Akut Hepatite neden olan Hepatit A virüsü, diğer virüs türlerine göre iyileşme süreci daha kısa sürelidir. En yaygın olan Hepatit A virüsü genel olarak hijyen olmayan ortamlarda yaşamını sürdüren veya çalışma zorunda kalanlarda görülür. Ve diğerlerine oranla tehlikesi az olan virüsler karaciğerle alındığı andan itibaren tedavileri gerçekleştirildiği takdire maksimum 2 aya kadar tamamen vücuttan arındırılır. Vücuttan idrar yoluyla atılır. Akut Hepatitine genel olarak çok fazla neden olmaz. Fakat 40 yaşını aşkın insanlarda vücuttan atılması geç sürmesi sonucu veya yaşlarından dolayı tedaviye cevap vermemesi ile Akut Hepatitine neden olabilmektedir. 

Akut Hepatitine Neden Olan Hepatit B Virüsü; Akut hepatine neden olan Hepatit B virüsü, genel olarak kan yoluyla ve cinsel ilişki ile bulaşır. Hepatit B virüsü diğer virüslere oranla karaciğer daha çok kalışından, hasarlar bırakan virüs çeşididir. Akut Hepatitine en çok neden olan virüs türüdür. Tamamen iyileşme süreci maksimum 4 ay kadardır. Hepatit B virüsü Akut Hepatite neden olduğu gibi ilerleyen süreçlerde karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bundan dolayı, kesinlikle tedavisi gerçekleşmelidir. Hepatit B virüsü, ülkemizde oldukça yaygın bir hastalıktır. Fakat çoğu hastalar karaciğerlerinde bulunan Hepatit B virüslerinden habersizdirler. Kan nakli veya kan tahlillerinde tesadüfü olarak teşhisi konulmaktadır.
Akut Hepatitine Neden Olan Hepatit C Virüsü; Akut Hepatitine neden olan Hepatit C virüsü, genel yapısı olarak Hepatit A ve Hepatit C virüslerine benzememektedirler. Hepatit C virüsü Akut Hepatitine genel olarak pek fazla etki etmez. Hepatit C virüsü geçirenlerin iyileşme süreci genel olarak 7 hafta kadardır. Hepatit C virüsü hasta sahiplerine ilerleyen dönemlerde Akut Hepatiti pek bırakmazsa da kronik Hepatitleri geliştirir. Ayrıca Hepatit C virüsleri şu anda nasıl bulaştığı şu anda tartışma konusudur. Fakat cinsel yoluyla bulaştığı kanısı yaygındır.

Akut Hepatit
Akut Hepatitine Neden Olan Hepatit D Virüsü; Akut Hepatitine neden olan Hepatit D virüsü, genel olarak tek başına karaciğerler de görüldüğü takdirde Akut Hepatitine neden olmamaktadır. Fakat Hepatit D virüsü ile Hepatit B virüsü her ikisi birlikte karaciğerlerde bulunduğu takdirde direkt olarak Akut Hepatitine neden olmaktadır. Hepatit D virüsü diğer Hepatitlerde ki  gibi kan yoluyla bulaştığı]]> Hepatit B Aşısı Kaç Yıl Korur https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-b-asisi-kac-yil-korur.html Tue, 11 Dec 2018 04:45:54 +0000 Hepatit B aşısı kaç yıl korur, yapılan uzun araştırmalara göre 15 yıl korunma için yeterli olabilir. Sonrasında bu aşının koruması azalabilir. Hepatit b hastalığı vücuda bulaşınca veya bulaştı diye şüphe duyulunca Hepatit B aşısı kaç yıl korur, yapılan uzun araştırmalara göre 15 yıl korunma için yeterli olabilir. Sonrasında bu aşının koruması azalabilir. Hepatit b hastalığı vücuda bulaşınca veya bulaştı diye şüphe duyulunca acil hepatit B aşısı yapılması gerekiyor. Çünkü altı ay içerisinde hepatit B engellenmezse akut virüs kronik virüse dönebilir. Kronik hepatit ise ömür boyunca süren hastalıklara çevirebilen siroz kanser gibi hastalıklara neden olur. Özellikle çocuklarda altı aydan daha kısa zamanda kronik hepatite döner.

Hepatit B Aşısı Kaç Yıl Korur

Hepatit B aşısı sağlık ocaklarında hastanelerde ve aile hekimlerine yaptırılabilinir. Hepatit B aşısı yetişkin kişilerde yüzde doksan bebeklerde ise yüzde yüz oranında hastalığa karşı koruma sağlayabilir. Hepatit B aşısı çok güvenli ve etkilidir. Hepatit B aşısı kansere karşıda aslında bir nevi koruyucudur. Tüm karaciğer kanserlerine yakalanmaktan korur. Çünkü karaciğer kanselerinin yüzde sekseni hepatit B yüzündendir. Tüm dünyada bir milyar hepatit B aşı dozu kullanılmıştır. Bundan anlaşılmalıki bu aşı güvenlidir uzun yıllar koruyucudur. Hepatit b aşısından korkmaya gerek yok. Enfeksiyona sebebiyet vermez. Hepatit B aşısı üç dozluk uygulama gerektirir. Bu üç dozluk aşı en az 12-15 yıl koruma sağlar. Sık sık seyahat edenlerin çokça partner değiştirenlerin çocukların yetişkinlerin bu aşıyı yaptırmaktan kaçmamaları lazım.

]]>
Hepatit C Değerleri https://www.hepatit.gen.tr/hepatit-c-degerleri.html Tue, 11 Dec 2018 17:34:02 +0000 Hepatit C değerleri, hepatit C'nin seviyesini belirlemek için uygulanan test sonuçlarını göstermektedir. Burada yapılan bazı testleri ve anlamları verilecektir. Anti-HCV testleri HCV'ne

Hepatit C değerleri, hepatit C'nin seviyesini belirlemek için uygulanan test sonuçlarını göstermektedir. Burada yapılan bazı testleri ve anlamları verilecektir. 

 • Anti-HCV testleri HCV'ne maruz kalındığını gösteren virüse karşı antikorların varlığını belirler. Bu testler hâlâ etkin bir virüslerin neden olduğu enfeksiyonunuzun olup olmadığını söyleyemez, yalnızca eskiden virüse maruz kaldığınızı gösterir. Çoğunlukla test  olumlu veya olumsuz model rapor edilir. Testiniz hafif olumlu ise, bu durum HCV virüsüne maruz kalmış olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Kolay olumlu testlerin raporlanmadan öncesinde önümüzdeki test ile doğrulanması gerekmektedir.   
 • HCV RIBA testi, karşı antikorların varlığını doğrulamak için kullanılan yabancı bir testtir. Çoğu olguda, anti-HCV testinin HCV'ne maruz kalınması nedeniyle meydana geldiğini söylem edebilir  (olumlu RIBA) veya hata bir sinyali söylem edebilir (olumsuz RIBA). Bir iki olguda sonuçlar bu soruya cevap veremezler (bilinmeyen RIBA). Anti HCV testinde  yalnızca virüse maruz kalmış olduğunuzu belirleyebilir.   
 • HCV-RNA test kanınızda virüs olup olmadığını saptama eder, ki bu etkin HCV enfeksiyonunuzun meydana geldiğini gösterir. Geçmişte kalitatif HCV adlandırılan bir test yapılmaktaydı. Kalitatif HCV RNA testinde sonuçlar, HCV virüslerin neden olduğu RNA varlığında olumlu  veya tespit edildi verilirdi;  tersi durumda sonuçlar  olumsuz veya tespit edilmedi diye rapor edilirdi. 
 • Viral yükleme veya kantitatif HCV testleri kanınızda virüslerin neden olduğu RNA partiküllerinin sayısını ölçer. Virüslerin Neden Olduğu yük testleri sık sık tedaviden öncesinde ve sonra  (çoğunlukla 3 ay) virüs miktarını kıyaslamak suretiyle rehabilitasyona verilen yanıtı belirlemede destekçi olmak için tedaviden öncesinde ve tedavi sırasında kullanılır.   
 • Viral genotipleme, var meydana gelen virüsün tipini, veya genotipini belirlemek için kullanılır. Esas 6 tip HCV vardır; en yaygını (soy yapısı 1) soy yapısı, 2 veya 3'den henüz az rehabilitasyona cevap verir ve çoğunlukla henüz uzunca süreli tedavi gerektirir. Genotipleme, tedavinin ne civarı sürmesi gerektiğine ve muvaffakiyet olasılığı ile ilgili bir düşünce edinmek için sık sık tedavi başlamadan öncesinde istenir.      
Hepatit C Değerleri

Aşağıdaki durumlarda HCV testi önerilir;    

 • Hiç illegal ilaç enjekte ettiyseniz   
 • Temmuz 1992'den öncesinde bir kan transfüzyonu veya organ transplantasyonu geçirdiyseniz
 • 1987'den öncesinde üretilen konsantre pıhtılaşma faktörü ile tedavi gördüyseniz;   
 • Hiç uzunca süreli diyaliz yaptırdıysanız;   
 • HCV olumlu kadınlardan doğan çocuklar amaçlı 
 • Sağlık bakımı, ivedi tıp, ve kesici maddeler, iğne kullanan halk sağlığı çalışanları, veya mükoza yoluyla HCV - olumlu kana maruz kalanlar amaçlı ;   
 • Kronik karaciğer hastalığına sahip meydana gelen bireyler amaçlı   
 •  HCV amaçlı testin olumlu ölçüldüğü kan ünitelerinin başka bireyler amaçlı kullanılmaları yasaktır. Nakledilen kandan HCV enfeksiyonunun geçme riski, iki milyon nakil biriminde yaklaşık 1 olgudur.    

Test sonucu ne anlama gelir   

Pozitif bir RIBA, virüse maruz kalmış olduğunuzu doğrular, olumsuz bir RIBA ise evvel testin anlaşılan hata olumlu meydana geldiğini gösterir ve HCV ile hiç enfekte olmadığınız anlamına gelir. Pozitif bir  HCV RNA testi ise, HCV ile hala enfekte olduğunuzu gösterir.   

]]>